Geçen yıl ikramlık çikolata pazarında yüzde 10, dökme şekerde ise yüzde 24 büyüdüklerini belirten Şölen CEO’su Elif Çoban, “2018 yılında ikramlık çikolata ve şeker olmak üzere toplamda yüzde 20 seviyesinde bir büyüme hedefliyoruz” dedi.

Bayram öncesinde sektörü değerlendiren Şölen CEO’su Elif Çoban, geçtiğimiz sene ikramlık çikolata pazarının yüzde 6, dökme şeker pazarının ise yüzde 14 büyüdüğü bilgisini verdi. Geçen yıl Şölen’in pazarın üzerinde bir büyüme oranı yakaladığını ifade eden Elif Çoban, 2018 yılında ise ikramlık çikolata ve şeker olmak üzere toplamda yüzde 20 seviyesinde bir büyüme hedeflediklerini kaydetti. Çikolata ve şeker satışlarının bayramlarda artış gösterdiğine dikkat çeken Şölen CEO’su, şu bilgileri paylaştı:

“Ramazan Bayramı satışları toplam bayram satışlarının yüzde 57’sini oluşturuyor.”

Şölen CEO’su Elif Çoban

“Türkiye’de çikolata pazarına baktığımızda, ikramlık ve hediyelik çikolatada toplam satışların yüzde 77’sinin bayram dönemlerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Sadece hediyelik çikolata özelinde bakarsak, bu satışların yüzde 63’ü bayramlarda gerçekleşiyor. Ramazan Bayramı satışları toplam bayram satışlarının yüzde 57’sini oluşturuyor. Şölen olarak toplam satışlarımızın yüzde 24’ünü ikramlık çikolata ve şeker satışları oluşturuyor. İkramlık çikolatada yüzde 35’lik pazar payıyla liderliğimizi korurken, ikramlık şekerde ise her sene pazar payımızı büyütüyoruz.”

“İç Anadolu ve Marmara çikolata, Doğu ve Güneydoğu Anadolu şeker tüketiyor”

Bayramlarda çikolata ve şeker tüketiminde alışkanlıkların değiştiğine de dikkat çeken Çoban sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son 5 yıldır ikramlık çikolatadan hediyelik çikolataya doğru bir eğilim olduğunu görüyoruz. Bu trend 2017 yılında da değişmedi. Hediyelik çikolatada ağırlıklı olarak madlen ve çeşnili dolgulu çikolatalar tercih ediliyor. Artık sadece bayramda değil, özel günlerde de insanlar birbirine çikolata hediye ediyor. Özel günlerde hediye olarak özellikle dolgulu çikolata satılıyor. Daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bitter çikolatanın da tüketimi gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de bayramlarda hane başına düşen ambalajlı ve açık çikolata miktarı 1.5 kg, şeker miktarı ise 2.2 kg. Bölgelere baktığımızda ise ikramlık çikolatada en fazla tüketim, İç Anadolu ve Marmara Bölgeleri’nden geliyor. İkramlık şekerde ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri başı çekiyor.”

2 marka lansmanı, 12 yeni çeşit,

Ramazan Bayramı’nda çok güçlü yenilikler yaparak tüketicilere; çikolatadan şekere, ikramlıktan hediyeliğe kadar hem damak tadı hem de fiyat segmentleri açısından çok zengin bir portföy sunacaklarını söyleyen Çoban, “Titizlikle hazırladığımız ürünlerimizi 81 ilde tüketicilerimizle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Ürünlerimiz çok taze ve bayrama sadece 2 ay kala üretilmeye başlandı. Tüketicilerimizin bayramını Şölen’e çevirmek istiyoruz. Bununla birlikte bu yıl bayramlarda yüzde 20 seviyesinde bir büyüme hedefliyoruz. Bu sene toplamda 2 marka lansmanı, 12 yeni çeşit, 15 mevcut çeşidimizde relansman yaptık” dedi.

İstanbul Koleksiyonu

Şölen’in Ramazan Bayramı hazırlıklarına da değinen Elif Çoban, bayram için hazırladıkları en yeni ürünlerinin, İstanbul Koleksiyonu olduğunu belirtti. Çoban; “Gravür sanatını madlen çikolatanın eşsiz lezzetiyle buluşturarak Türkiye çikolata pazarında bir ilke imza atıyoruz. Yüzyıllardır dünyanın kültürel ve tarihi açıdan en gözde kentlerden biri olan İstanbul’un siluetleri, İstanbul Koleksiyonu’muzda bir araya geliyor. Kız Kulesi’nden Galata’ya, Ayasofya’dan Boğaziçi manzaralarına kadar pek çok tarihi mirası içinde bulunduran İstanbul Koleksiyonu, Ramazan Bayramı döneminde satışa sunulacak.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın