Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 19’luk bir büyüme kaydettiklerini belirterek 2017 yılında 720 Milyon TL.’lik ciro elde ettiklerini söyledi.

Mondelēz International Türkiye, 28 Mart’ta gerçekleştirdiği ‘Değerlendirme Toplantısı’nda şirketin büyüme rakamları, yatırımları ve sektörle ilgili bilgileri paylaştı.

Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Mondelēz International Genel Müdürü İhsan Karagöz, 2017 yılında hem iç hem de dış pazarda çift haneli sayılarla büyüdüklerini söyleyerek 2017 yılı sektör ve şirket rakamları ile ilgili bilgi verdi. “Türkiye’de sakız, şeker, çikolata ve bisküvi kategorilerinin toplam büyüklüğü 8 Milyar TL. Türkiye’de bir önceki yıla göre yüzde 9 büyüme gösteren 770 Milyon TL’lik bir sakız pazarı var. Yine 513 Milyon TL’lik şeker pazarı da yüzde 12 oranında bir büyüme gösterdi. 3.2 Milyar TL.’lik çikolata pazarında yüzde 14 ve 3,5 Milyar TL’lik bisküvi pazarında ise yüzde 15’lik bir büyüme söz konusu. Biz Mondelēz International Türkiye olarak geçtiğimiz yıla oranla tüm bu kategorilerde yüzde 19 büyüdük. Kategori bazında bakacak olursak da pazar lideri olduğumuz sakız ve şekerde yüzde 6, bisküvide ise yüzde 20 oranında büyüme gösterdik. Ve toplam kategorilerde de yaklaşık 30 bin tonluk bir satış gerçekleştirdik.” diyen Karagöz bu başarılarında Mondelēz dünyası içindeki en büyük üretim tesisine sahip olmalarının da büyük etkisi olduğunun altını çizdi.

İhracatta yüzde 56 büyüme

İhracatın büyümelerinde önemli yer tuttuğunu belirten İhsan Karagöz, 2017 yılında geçtiğimiz yıla göre yüzde 56 oranında bir büyüme gösterdiklerini belirterek ihracat rakamını da 220 Milyon TL olarak açıkladı. En büyük ihracatın ise 9200 ton ile Amerika’ya ihraç edilen Sour Patch Kids olduğunu, onu Halls markası ile İngiltere ve Love Is (Şıpsevdi) markasıyla Rusya ve Kafkaslar’ın izlediği bilgisini verdi. Karagöz sözlerine şöyle devam etti: “Eskiden bu ülkelere yapılan ihracat Ortadoğu’dan yönetiliyordu. 2018 itibariyle bu operasyonu üzerimize alıyoruz. Böylelikle yüzde 10’luk bir satış üzerimize geçiyor. Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü burada üretip buradan dünyanın önemli bölgelerine satış yapacağız. Büyüklük olarak 17 Milyon dolar gibi bir rakam söz konusu ama bunu kuvvetli çift hanelerle büyütmeyi hedefliyoruz.”

Fransa’daki sakız üretim hattı Türkiye’ye geliyor

Mondelēz International Türkiye’nin 2018’de Fransa’nın St. Genest’deki üretim hattının Türkiye’ye taşınacağını da bildiren Karagöz, şirketin 2018 yılı Türkiye yatırım planları ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Dünyanın bir numaralı sakız üretimine sahip Fransa gibi bir ülkeden Türkiye’ye böyle büyük bir üretimin taşınması hem şirketimizin ülkemize duyduğu güven hem de buradan tüm Avrupa’ya sakız üretimi gerçekleştirmek adına oldukça önemli. 2018 yılı itibariyle Hollywood ve Trident sakızlarının üretimi ve ihracatı Türkiye’den gerçekleştirilecek. Bu önemli gelişme ile sakız üretimimizde ek 1200 tonluk bir üretim ve 22 Milyon TL’lik bir ihracat artışı bekliyoruz. Bununla birlikte sakız üretiminde de yüzde 9 oranında artış öngörüyoruz. Ayrıca yepyeni lezzetleri Mondelēz International Türkiye çatısı altında tüketicilerimizle tanıştırmaya devam edeceğiz. Sakız, şeker, çikolata ve bisküvi kategorilerinde yaklaşık 20 yeni ürünümüzü pazara sunacağız.” diyerek

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın