Mondelēz International Türkiye, Ramazan Bayramı öncesinde hediyelik-ikramlık sektörünü değerlendirmek ve Kent markasının 50’nci yılını kutlamak üzere Nar Lokantası’nda bir basın buluşması düzenledi.

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz: “Ramazan ve Kurban bayramlarında, bir yıl boyunca satılan şeker kadar hediyelik ve ikramlık şeker satışı gerçekleşiyor.”

Mondelēz International Türkiye, Ramazan Bayramı öncesinde hediyelik-ikramlık sektörünü değerlendirmek ve Kent markasının 50’nci yılını kutlamak üzere Nar Lokantası’nda bir basın buluşması düzenledi. Türkiye’deki sakız, şekerleme, çikolata ve bisküvi kategorilerinin toplam pazar büyüklüğünün 7 milyar TL düzeyinde olduğunu söyleyen Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, basın mensuplarıyla sektör hakkında bilgiler paylaştı.

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz

Mondelēz International’ın, Türkiye’de günlük şeker pazarının üçte birine sahip olduğunu ifade eden Karagöz, “Ramazan ve Kurban bayramlarında, bir yıl boyunca satılan şeker kadar hediyelik ve ikramlık şeker satışı gerçekleşiyor ve Kent markası, ‘Bayram Şekeri’ olarak isimlendirilen bu kategorinin de açık ara lideri. Bayram döneminde 10 bin satış noktasında iki hafta süreyle 6 bin ekstra satış elemanı istihdam ediliyor.” şeklinde konuştu.

Kent’in, bu yıl Eminönü, Mısır çarşısının yanı sıra Batı Karadeniz’de, alışverişin yoğun yaşandığı semt pazarlarında bayram şekerlerini satışa sunacağını söyleyen Karagöz, bu projeyle ürünlerini semt pazarlarına taşırken, yaklaşık 75 kişilik dönemsel istihdam yaratarak bölge ekonomisine de katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Cironun dörtte biri ihracattan

Mondelēz International Türkiye’nin, iç pazara olduğu kadar ihracata da odaklanan önemli bir üretim üssü olduğunu ve ürettiği miktarın yarısını ihraç ettiğine dikkat çeken Karagöz, “Toplam ciromuzun dörtte biri ihracattan geliyor; 2016 yılında 18 bin ton ihracat yaptık; 2017 yılı ihracat hedefimiz ise 20 bin ton” diye konuştu.

Mondelēz’in global tatlandırıcı tedariki Türkiye’den…

İhsan Karagöz’ün verdiği bilgiye göre Gebze Fabrikası, Mondelez dünyasında 2. büyük sakız fabrikası olma özelliği taşıyor. Mondelēz’in tüm fabrikalarında kullanılan tatlandırıcının üretim tesisinin 2016 yılında Gebze fabrikaya taşındığını söyleyen Karagöz, böylelikle Mondelēz International’ın dünya çapında tüm üretimlerinde kullanılacak tatlandırıcının, Türkiye’den tedarik edilmeye başlandığını kaydetti.

Karagöz, Türkiye’nin, dünyada, hızlı büyümesiyle ön plana çıkan önemli 7-8 ülke arasında yer aldığını; Mondelēz International olarak Türkiye’ye ve ülkenin potansiyeline güvenlrinin tam olduğunu da sözlerine ekledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz