Nestle'nin ABD şekerleme iş birimini satın alan Ferrero, A.B.D. pazarındaki en büyük üçüncü şekerleme şirketi olacak.

İtalyan Ferrero Grubu, Ekim ayında bağlı şirketi aracılığıyla ABD’li şekerleme şirketi Ferrara’yı (Ferrara Candy Co.) satın almasının ardından; bugün de Nestle’nin A.B.D. şekerleme birimini satın almak üzere 2,8 milyar dolar nakit ödeme karşılığında kesin anlaşmaya vardığını duyurdu.

ABD’de, Ferrero Rocher pralinleri, Nutella fındık ezmeleri ile Fannie May ve Harry London çikolata markaları ile tanınan Ferrero, Nestle’nin A.B.D. şekerleme birimini 2,8 milyar dolar nakit ödeme karşılığında satın almak için kesin anlaşmaya vardığını duyurdu.

Ferrero Ekim ayında da ABD’nin üçüncü büyük çikolatasız şekerleme üreticisi Ferrara’yı, özel sermaye şirketi L. Catterton’dan satın almıştı.

Bu satın almanın ardından Ferrero, aralarında Butterfinger®, BabyRuth®, 100Grand®, Raisinets®, Wonka® gibi efsaneleşmiş çikolata markalarının da bulunduğu, aynı zamanda Crunch® markasına yönelik olarak şekerleme ve A.B.D.’deki belli kategorilerdeki hakları da içeren ve SweeTarts®, LaffyTaffy® ve Nerds® gibi şeker markalarını da kapsayan, 20’den fazla Amerikan markasının sahibi olacak.

Bu satın alma işlemiyle beraber, bugüne kadar A.B.D. piyasasında Tic Tac® naneli şeker, Ferrero Rocher® pralin çikolatası, Nutella® fındık kreması, Fannie May ve Harry London çikolata markaları ile Ferrero’ya ait bir şirket tarafından yakın tarihte satın alınan ve marka portföyü içinde Trolli®, Brach’s® ve Black Forest® Gummies de bulunan Ferrara Şekerleme Şirketi ile tanınan Ferrero, A.B.D. pazarındaki en büyük üçüncü şekerleme şirketi olacak.

Ferrero’dan yapılan açıklamada; şirketin, Nestle’nin A.B.D.’nin Illinois eyaletindeki Bloomington, Franklin Park ve Itasca üretim tesislerini ve şekerleme alanında görev yapmakta olan çalışanlarını devralacağı ve aynı zamanda Glendale, Kaliforniya ile Illinois ve New Jersey’deki diğer konumlarda faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceği bildirildi.

Ferrero Grubu Başkanı Giovanni Ferrero konu hakkında değerlendirmelerde bulundu:

“Halihazırda zengin bir geçmiş ve muazzam farkındalığa sahip, efsaneleşmiş markalardan oluşan, mükemmel bir portföye sahip olan Nestle’nin A.B.D. şekerleme işini satın alma işlemi bizleri son derece heyecanlandırıyor. Ferrero’nun, yeni satın almış olduğu Fannie May Confections Brands ve Ferrara Candy Company dahil olmak üzere, A.B.D.’deki mevcut varlığıyla birlikte çok daha önemli bir büyüklüğe ulaşarak, müşterilerimize atıştırmalık çikolata, şeker ve sezon ürünleri kategorilerinde yüksek kalitede ve daha geniş bir ürün yelpazesi sunarken dünyanın en büyük şekerleme pazarında heyecan verici, yeni büyüme fırsatları bulabileceğiz. Nestle’den gelecek yetenekli ekibi Ferrero’da aramızda görmekten mutluluk duyacak; kilit özelliğe sahip bu stratejik ve cazip pazardaki ürünlerimize yatırım yapmaya ve büyütmeye devam edeceğiz.”

Ferrero Grubu CEO’su Lapo Civiletti ise, “Kuzey Amerikalı tüketici ve müşterilerimize değer sunmak konusundaki kararlılığımız, portföyümüze bu denli güçlü şekerleme ve çikolata markalarının girmesiyle daha da güç kazanacaktır” dedi.

Satın alma işleminin 2018 yılının ilk çeyreği sonunda sonuçlanması bekleniyor. Ferrero, satın alma işleminde şirkete; Credit Suisse Securities, Davis Polk and Wardwell LLP ve Lazard danışmanlık hizmeti verdiğini açıkladı.

Şirket ayrıca Nestle’nin A.B.D.’deki şekerleme biriminin 2016’daki toplam yıllık satışlarının yaklaşık 900 milyon dolar seviyesinde olduğunu da kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz