16.9 C
Ankara
Cuma, Haziran 9, 2023

TCMB: Öncü göstergeler, gıda yıllık enflasyonunun Nisan ayının ilk yarısında da gerilediğine işaret ediyor

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti’ni yayınladı. Özet’te; yıllık enflasyonun enerji, hizmet ve temel mal gruplarında yükselirken, gıda grubunda gerilediği, öncü göstergelerin, gıda yıllık enflasyonunun Nisan ayının ilk yarısında da gerilediğine işaret ettiği ifade edildi.

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 15 Nisan’daki toplantısına ilişkin toplantı özeti yayımlandı. Özette; Mart ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1,08 oranında yükseldiği, yıllık enflasyonun 0,58 puan artışla yüzde 16,19 olarak gerçekleştiği belirtildi. Yıllık enflasyonun enerji, hizmet ve temel mal gruplarında yükselirken, gıda grubunda gerilediği kaydeilen özette, bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonlarının arttığı, eğilimleri bir miktar gerilemekle birlikte yüksek seviyelerini koruduğu ifade edildi.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarının Mart ayında yüzde 1,13 oranında arttığı, grup yıllık enflasyonunun 0,96 puan düşüşle yüzde 17,44 olduğu hatırlatılan özette gıda enflasyonuna ilişkin şunlar kaydedildi:

“Yıllık enflasyonu yüzde 14,98’e gerileyen işlenmemiş gıda bu gelişmede belirleyici olurken, işlenmiş gıdada yıllık enflasyon sınırlı bir şekilde artarak yüzde 19,87’ye yükselmiştir. İşlenmemiş gıda yıllık enflasyonundaki düşüşte, son dönemde olumlu bir seyir izleyen taze meyve-sebze fiyatları öne çıkmıştır. Mevsimsellikten arındırılmış veriler, meyve ve sebze fiyatlarının Mart ayında gerilediğine, diğer işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artışın ise yavaşladığına işaret etmektedir.

İşlenmiş gıda fiyatları ise Ocak ve Şubat aylarındaki güçlü artışların ardından, Mart ayında bir miktar yavaşlayarak yükselişini sürdürmüştür. Uluslararası yağ fiyatlarındaki yükseliş eğilimi sürmüş, yurt içi katı-sıvı yağ fiyatlarındaki artışlar hız kesmekle beraber devam etmiştir. Uzun bir süredir artış eğiliminde olan uluslararası tarımsal emtia fiyatlarında son dönemde daha ılımlı bir görünüm izlenmektedir. Öncü göstergeler, gıda yıllık enflasyonunun Nisan ayının ilk yarısında da gerilediğine işaret etmektedir.”

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...