PepsiCo bugün Türkiye’deki altıncı fabrikasını Manisa’da açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan tesis, 300 kişilik istihdam sağlayacak.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 47 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 100 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan PepsiCo’nun yeni fabrikası, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

PepsiCo Manisa fabrikası…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da katıldığı törende konuşan Erdoğan; “ilk etapta 350 sonrasında 500 kişiye istihdam sağlayacak bu yatırımını ülkemize kazandıran dostlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Erdoğan: “PepsiCo’nun bu yatırımı, Türkiye’ye güvenin bir işaretidir”

Yatırımın, istihdam dışında tarım kapasitesinin artışına da katkı sağlayacağını düşündüğünü söyleyen Erdoğan, “Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek firmalarından PepsiCo’nun bu yatırımı, Türkiye’ye güvenin bir işaretidir” şeklinde konuştu.

PepsiCo Avrupa ve Sahra-altı Afrika Başkanı Silviu Popovici de konuşmasında, “Bugün PepsiCo, Türkiye’nin 24 farklı şehrinde tarımsal faaliyet yürütüyor ve kullandığı patates ve mısırın yüzde 100’ünü yine Türkiye’nin yerel üreticilerinden satın alıyor. Manisa fabrikasının faaliyete geçmesiyle birlikte PepsiCo’nun yerel çiftçilerden satın aldığı patates ve mısır miktarı yüzde 14 oranında arttı.” bilgisini paylaştı.

Konuşmasında, PepsiCo olarak, Türkiye’de yarım asırdan fazladır faaliyet gösterdiklerine işaret eden PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel ise, “Tarım, işimizin tam merkezinde yer alıyor. Birlikte çalıştığımız 1000 çiftçimiz ve diğer ortaklarımızla büyük bir aileyiz. Sürdürülebilir Tarım Programımız ve PepsiCo Tarım Akademimiz aracılığıyla yeni inovasyonları ve en iyi uygulamaları çiftçilerimizle paylaşıyor ve gelişimlerini sürekli kılmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, Türkiye’de yaklaşık üç bin kişiye doğrudan ve 40 binden fazla kişiye dolaylı olarak istihdam imkânı sağlayarak ülke ekonomisine ve geleceğine önemli bir katkı sunuyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın