Tahıl stokları hızla artarken FAO Gıda Fiyat Endeksi Kasım’da düştü

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi’ne göre küresel gıda fiyatları, Ekim ayındaki yüzde 2,5’lik düşüşün ardından, çok az da olsa Kasım ayında da gerilemeye devam etti.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 düşüşle 175,8 puan olarak ölçüldü. Buna rağmen küresel gıda fiyatları bir yıl önceki değerlerin hala yüzde 2,3 üzerinde.

FAO Gıda Fiyat Endeksi uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek ölçülüyor.

Kasım ayındaki düşüş büyük ölçüde FAO Süt Ürünleri Endeksi’ndeki aylık yüzde 4,9 düşüşten kaynaklandı. Tereyağı, peynir ve tam ve yarı yağlı süt tozu fiyatlarının hepsi düştü.

Buna karşılık FAO Şeker Fiyat Endeksi Kasım ayında yüzde 4,5 yükseldi. Bunda Brezilya’dan yapılan ihracatın azalması ve daha sıkı yağ fiyatlarının etanol üretiminde kullanılmak üzere daha fazla üretime yol açabileceğine dair endişeler etkili oldu.

Soya yağı fiyatlarının artmasıyla FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi de bu ay yüzde 1,2 arttı. Palm yağı değerleri ise Malezya’da beklentilerin üzerinde gerçekleşen stoklardan dolayı düştü.

FAO Et Fiyat Endeksi büyük ölçüde değişmezken büyükbaş hayvan fiyatları yükselirken domuz eti fiyatları düştü.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi’nde ise Kasım ayında çok az bir artış görülürken bunda uluslararası pirinç fiyatlarının yüzde 1,1 yükselmesi rol oynadı.

Yüksek tahıl üretimi ve stokları

FAO küresel tahıl üretim tahminlerini keskin şekilde 2 bin 627 milyon tona kadar yükseltti. Yeni tahmin Ekim ayı öngörülerine göre 13,4 milyon ton artış anlamına gelirken bunun büyük bir kısmı ABD’deki daha yüksek mısır hasadı ve Endonezya’daki daha fazla mısır ekimi beklentilerini yansıtıyor.

Küresel buğday üretimi tahminleri 754,8 milyon ton civarında seyrederken pirinçte ise 500,8 milyon ton bekleniyor. Bu oranlar 2016’daki rekor seviyelerin çok az altına işaret ediyor.

Küresel tahıl kullanımının 2017/18 sezonunda yüzde 1,2 artarak 2 bin 599 milyon tona ulaşması bekleniyor. Bunda daha fazla pirinç ve buğdayın doğrudan insan tüketiminde kullanılması ve daha fazla iri tanelilerin hayvan beslenmesinde tüketilmesi bekleniyor.

FAO’nun son öngörüsüne göre küresel tahıl stoklarının yeni bir rekor kırarak 726 milyon tona ulaşması bekleniyor. Küresel buğday ve mısır stoklarının yeni rekor seviyelerine erişmesi öngörülüyor.

Büyük stoklarla rahatlayan küresel tahıl stok kullanım oranının 2017/18 sezonu sonunda yüzde 27,3’e yükselmesi beklenirken bu son 16 yıldaki en yüksek değer olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz