Türk gıda ihracatçıları 42 firma ile Foodex Japan 2018’e büyük ilgi gösterdi. Fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlenen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ihracatının 2017 yılında 154 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Türk gıda ihracatçıları, Japonya’ya ihracatlarını arttırmak için 06-09 Mart 2018 tarihlerinde Japonya’nın Chiba kentinde düzenlenen Foodex Japan 2018 – 43. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’na 42 katılımcı firma ile büyük ilgi gösterdi. Fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) üstlendi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Türk gıda ihracatçıları açısından başarılı ve verimli bir fuarı geride bıraktıklarını, her geçen yıl katılımcı sayısının artmasından memnuniyet duyduklarını, iki ülke arasındaki dostluğa bağlı olarak Japonya’da Türklere ve Türk ürünlerine ilginin her geçen gün artmasından mutlu olduklarını kaydetti.

Tarakçıoğlu, “2016 yılında Japonya’ya 350 milyon dolar olan genel ihracatımız 2017 yılında 400 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ihracatı ise 2017 yılında 154 milyon dolar oldu. Türkiye’nin 2017 yılında Japonya’ya yaptığı gıda ürünleri ihracatının 52 milyon dolarla yüzde 34’ünü Egeli ihracatçılar gerçekleştirdi.” dedi.

Uzak Doğu’nun en büyük gıda fuarı olan FOODEX Japan Fuarı’na bu yıl, 83 ülkeden yaklaşık 3.400 firma katıldı. Fuarda Türkiye 720 metrekarelik stant ile yer alırken, Türkiye’den EIB milli katılımı ile 42, bireysel olarak 6 firma olmak üzere toplam 48 firma iştirak etti. Dört gün boyunca süren fuarı 76 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Moiz Hemsi ise Japonya’nın makarna ithalatının yüzde 20’sini Türkiye’den gerçekleştirdiğini, Türk makarnasının Japonya’da pastadan aldığı payın her yıl arttığını ve glisemik endeksi düşük olan bulgur için Japon pazarında büyük potansiyel olduğunu belirtti.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Japonya’da ülkemiz zeytinyağı henüz çok tanınmamakla birlikte yapılan tanıtımlarla önem kazanmaya başlandığını ve 2016 yılında 731 ton olan ihracatımızın 2017 yılında 1.158 tona ulaştığını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın