ABD, ülkemiz menşeli “Yumurtasız, Pişirilmemiş, Dondurulmamış Makarnalar” ürün grubu ithalatına uygulanmakta olan anti-damping ve telafi edici vergi önlemlerine nihai gözden geçirme (Sunset Review) soruşturması başlatıldığını duyurdu. Soruşturmaya taraf olmak isteyenlerin ise 21 Ağustos tarihine kadar soruşturmaya taraf olma niyetlerini yazılı olarak sunmaları istendi.

ABD, ülkemiz menşeli “Yumurtasız, Pişirilmemiş, Dondurulmamış Makarnalar” ürün grubu ithalatına uygulanmakta olan anti-damping ve telafi edici vergi önlemlerine nihai gözden geçirme (Sunset Review) soruşturması başlatıldığını duyurdu.

ITA ve ITC: İki ayrı kurum incelemesi

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden ihracatçı birliklerine gönderilen yazıda, ülkemiz menşeli “Yumurtasız, Pişirilmemiş, Dondurulmamış Makarnalar” (1902.19 Gümrük Tarife Pozisyonlu) isimli ürün grubu ithalatına, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından uygulanan anti-damping ve telafi edici vergi ile ilgili olarak, ABD’nin ilgili mevzuatları uyarınca soruşturmalarda dampingin/sübvansiyonun mevcudiyeti ile zararın mevcudiyetinin iki ayrı kurum tarafından incelendiği bildirildi.

Yazıda, ABD Ticaret Bakanlığı (DOC) Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) tarafından dampingin ve sübvansiyonun mevcudiyetine yönelik; Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından ise mevcut damping ve sübvansiyon uygulamalarının ABD yerli üretimine zarar verip vermediğine yönelik ayrı soruşturmalar yürütüldüğü kaydedildi.

Aynı yazıda devamla, adı geçen ABD’li kurumlar tarafından 1 Ağustos 2018 tarihli ABD

Resmi Gazetesi’nde yayımlanan bildirimlerle; ülkemiz menşeli “Yumurtasız; Pişirilmemiş, Doldurulmamış Makarnalar” ithalatına uygulanmakta olan anti-damping ve telafi edici vergi önlemlerine nihai gözden geçirme (Sunset Review) soruşturması başlatıldığı belirtildi.

İhracatçı firmaların da soruşturmanın tarafı olması gerekiyor

Bu süreçte ITA ve ITC, ilgili taraflarca verilen cevapların “yeterli” olup olmadıklarının incelenmesini müteakip bir “tam gözden geçirme soruşturması” (full review) veya bir “hızlandırılmış gözden geçirme soruşturması” (expedited review) yürütülmesine karar verecek.

İhracat Genel Müdürlüğü’nün yazısında; cevapların yeterli sayılabilmesi için ülke hükümetinin yanı sıra; soruşturma konusu ürün ihracatçısı firmaların da nihai gözden geçirme soruşturmasına taraf olması gerektiği; ihracatçı ülke hükümeti ile firmaların soruşturmaya taraf olmaması ya da taraf olmalarına rağmen verdikleri cevapların “tam ve kapsamlı” (complete substantive responses) niteliği bulunmaması durumunda; ABD otoritelerince “tam gözden geçirme soruşturması” (full review) yerine “hızlandırılmış gözden geçirme soruşturması” (expedited review) yürütülmesine karar verilebildiği belirtildi.

Yazıda; dampingin/sübvansiyonun mevcudiyetini değerlendirecek olan ITA’nın yürüteceği soruşturmaya taraf olmak isteyenlerin, soruşturma açılış bildiriminin ABD Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasından itibaren (1 Ağustos 2018) en geç 10 gün içerisinde (10 Ağustos 2018) ITA ile temasa geçerek soruşturmaya taraf olma niyetlerini yazılı olarak sunmaları, taraf olunmasını müteakip ilgili tarafların “tam ve kapsamlı” (complete substantive responses) yanıtlar sunabilmeleri için soruşturma açılış bildiriminin ABD Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasından itibaren 30 gün içerisinde (30 Ağustos 2018) ABD’nin 19 CFR 351.218 (d)(3) 1/2 simgeli mevzuatında yer alan soruları yanıtlayarak ABD makamlarına sunmaları gerektiği de ifade edildi.

Ayrıca, zararın mevcudiyetini değerlendirecek olan ITC’nin yürüteceği soruşturmaya taraf olmak isteyenlerin soruşturma açılış bildiriminin ABD Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasından itibaren (1 Ağustos 2018) 21 gün içerisinde (21 Ağustos 2018) ITC ile temasa geçerek soruşturmaya taraf olma niyetlerini yazılı olarak sunmaları ve 30 gün içerisinde (30 Ağustos 2018) ise ABD Resmi Gazetesi’nde yer alan soruları cevaplayarak ITC’ye iletmeleri gerektiği kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz