Organik süt ve süt ürünleri pazarı büyüyor

0
897

Organik süt ve süt ürünleri küresel pazarı, 2019 yılında 26 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak.

TechNavio araştırma şirketi tarafından yayımlanan rapor dünya çapında organik süt ve süt ürünleri pazarının 2015 – 2019 yılları arasındaki büyüme beklentilerini ortaya koyuyor.

Raporda dünya çapında organik süt ve süt ürünleri pazarının gelirini yıllık ortalama yüzde 11’den daha fazla arttıracağı öngörülüyor. 2014 yılında 15 milyar dolar büyüklüğe sahip olan pazarın 2019 yılında hacmini 26 milyar doların üzerine çıkarması bekleniyor.

Rapor, tüketicilerin organik gıda ve içeceklere karşı artan ilgisinin, üreticilerin inovatif ve egzotik organik süt ürünlerini piyasaya sürmesi yönünde itici bir güç olacağına dikkat çekiyor.

Son yıllarda; kuru meyve ve tahıllı organik yoğurt, antioksidan, DHA ve omega 3 içeren organik sütler gibi inovatif organik süt ve süt ürünleri pazarlarda yerlerini aldı. Rapora göre, bu inovasyonlarla birlikte hükümetlerin de üreticileri organik süt ve süt ürünleri konusunda mali açıdan desteklemesi pazarın büyümesini sağladı.

TechNavio şirketinden gıda araştırma analisti Arushi Thakur, çevre ve sağlık konularında dünya çapında kaygıların artması ile birlikte pek çok hükümet teşkilatının çiftçilerin geleneksel tarım yöntemlerinden uzaklaşarak organik tarım tekniklerini benimsemeleri için yardımcı olmaya yönelik çeşitli yollar ortaya koyduklarını belirtiyor.

Hindistan Tarım ve Gıda Ürünleri İhracat Gelişim Otoritesi ve Amerikan Tarım Bakanlığı gibi kurumlar çiftçilerin organik yöntemlere adaptasyonuna yardımcı olmanın yanı sıra geçiş sürecinde de çiftçilere yardımcı oluyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın