ODTÜ’nün yer elması cipsi ve gevreği raflara çıkıyor

0
30002

ODTÜ akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali Esin ve Yrd. Doç Dr. Cem Baltacıoğlu tarafından geliştirilen yer elmasından cips ve gevrek, sağlıklı bir atıştırmalık olarak raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Patent başvurusu ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından yapılan ürünün seri üretimi için Ereğli Agrosan ile anlaşma sağlandı.

Türkiye’nin ilk teknokenti olan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından dört yıl üst üste en başarılı teknopark ilan edilen ODTÜ TEKNOKENT, bünyesinde yer alan ODTÜ TTO (Teknoloji Transferi Ofisi) aracılığıyla patent başvuruları yaparak fikirlerin hayata geçmesini sağlıyor.

ODTUTEKNOKENTEndüstriyelleşmeye paralel olarak giderek daha fazla önemini artıran, sağlıksız beslenmenin en temel sorunlarından olan endüstriyel gıdalar, birçok diyetisyen ve rejim yapan kişi tarafından tercih edilmiyor. ODTÜ akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali Esin ve Yrd. Doç. Dr. Cem Baltacıoğlu’nun buradan hareketle geliştirdikleri ve ürünleştirdiği yer elması cipsi ve gevreği ise sağlıksız olarak nitelendirilen trans yağ, doymuş yağ, gıda boyası gibi birçok endüstriyel maddeyi içermemekle beraber; yer elması gibi içeriğindeki demir, potasyum, lif, B ve C vitaminleri, inülin ve fosfor gibi minareller ile sağlık için çok faydalı bir atıştırmalık olarak raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Türkiye dışında dünyanın birçok ülkesine de ihracı düşünülen cips ve gevrekler, düşük kalorili ve kızartmaya ihtiyaç duyulmamasından dolayı şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilecek.

YerElmasiCips_Gevrek

ODTÜ TEKNOKENT, patenti ODTÜ TTO tarafından alınan ürünün seri üretimiyle ilgili Ereğli Agrosan şirketiyle anlaşma sağladı.

200’ün üzerinde projeye patent başvurusu yapıldı

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde, ODTÜ’den çıkan buluşların patent süreçlerini yöneten ODTÜ TTO, 2012 yılından bu yana 200’den fazla buluşun patent başvurusunu yaptı. ODTÜ TTO, üniversite & sanayi iş birliği ile ürün veya hizmetlerin ticarileşmesine katkı yapıyor ve gerek akademisyenlerin gerekse de girişimcilerin fikirlerinin hayat bulmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here