Küresel gıda fiyatları süt fiyatlarındaki artış sebebiyle Şubat ayında yükseldi. Photo: ©Robin Hammond/NOOR for FAO

FAO Gıda Fiyat Endeksinde yer alan tüm ürünlerin fiyatlarında Şubat ayında yükseliş yaşandı. En fazla yükseliş ise yüzde 5,6’lık artışın yaşandığı süt fiyatlarında oldu. Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyesine ulaşan endekste, bu artışa rağmen geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 2.3’lük bir düşüş yaşandı.

Küresel gıda fiyatları, süt fiyatlarındaki keskin çıkışın etkisiyle Şubat ayına yükselişle başladı. Fiyatların Ocak ayına göre yüzde 1.7’lik ortalama artış gösterdiği Şubat ayında FAO Gıda Fiyat Endeksi 167.5 puan seviyesinde gerçekleşti.

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan endeks, şu an Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyesinde; ancak geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 2.3’lük bir düşüş gösterdiği görülmekte.

FAO Tahıl Fiyatı Endeksi, sabit kalan mısır fiyatlarının etkisiyle Şubat ayında ortalama 169 puan seviyesinde kalarak, Ocak ayından itibaren az bir yükseliş gösterdi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, yüzde 1.8’lik artışla 133.5 puana erişerek, Ekim 2018’den itibaren en yüksek seviyeye ulaştı. Şubat’taki yükselişin ana sebebi palm yağı, soya yağı ve ayçiçeği yağlarındaki yüksek fiyatlandırma olarak değerlendirildi.

FAO Et Fiyatı Endeksi  büyükbaş ve domuz eti fiyatlarındaki artış ile az bir yükseliş gösterdi.

FAO Süt Endeksi işlem görmüş Yağsız Süt Tozu, Yağlı Süt Tozu ve peynire olan güçlü ithalat talebiyle Ocak ayından itibaren yüzde 5.6’lık yükseliş gösterdi. Tereyağı üretiminde beklenen mevsimsel düşüş aynı zamanda tereyağı fiyatlarında artışa sebep oldu.

FAO Şeker Endeksi ise Ocak ayından itibaren bazı üretici ülkelerdeki fazla üretim tahminlerine dair endişeler sebebiyle yüzde 1.2’lik bir yükseliş gösterdi.

2018/19 sezonunda yeterli miktarda tahıl tedariki gerçekleşti

Aynı zamanda bugün yayınlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti’nde, FAO dünya genelindeki 2018 tahıl üretim tahminini Ocak ayından itibaren 2.8 milyon ton azaltarak, 2 609 milyon tona indirdi. Son revizyon neredeyse Amerika Birleşik Devletleri’nin düşük mısır üretimi üzerine dayalı ve küresel tahıl üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüşü de pekiştirmektedir.

FAO’nun 2018/19 sezonu için küresel tahıl kullanımı ve stokları üzerine tahminleri bu ay düşüş gösterdi. Ancak, 2018/19’da küresel tahıl hasılatının kullanıma oranı (kullanılacak stoklar) 2017/18 döneminden yüzde 30.5 düşüş ile 2018/19’da yüzde 28.3’e inerek hala göreceli olarak sakin bir seviyede kaldı.

FAO’nun 2018/19 sezonunda tüm tahıllardaki uluslararası ticaret tahminleri geçen aya nazaran sadece 413 tonun üstünde kalarak, 2 milyon tonluk düşüş gösterdi. Ana tahıllar arasında, küresel buğday ticaretinin, yaklaşık 800 000 ton ile, ağırlıklı olarak birçok Asya ve Güney Amerika ülkesindeki satışlarda gösterdiği zayıf gidişat ile en çok düşüşü yaşayacağı tahmin edilmektedir.

2019 için ilk buğday üretimi tahmini

Henüz kuzey yarımküredeki kış buğdayı hasadının çoğu uyku fazında olmasına rağmen, FAO’nun 2019’daki ilk küresel buğday üretimi tahmini 757 milyon tonda sabit kaldı. Bu seviye, bu yılın üretimi 2018’de ulaşılan seviyeden yüzde 4.0‘lük bir artış göstermesine rağmen, hala 2017’de ulaşılan rekor seviyenin altında kalıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın