Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya

İç pazarda perakendede yakaladıkları başarıyı sınır ötesine taşımayı hedeflediklerini söyleyen Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, “En önemli hedefimiz yakaladığımız başarıyı yeni pazarlara ve ihracata taşımak. Türk kahvaltısını dünyaya tanıtacağız” dedi.

2020 gündemlerinin en önemli maddesinin ihracat ve yeni pazarlar olduğunu açıklayan Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, “İhracattaki ilk adımımızı Orta Doğu’ya açılarak attık. Şu an Kuveyt’te ulusal ve yerel marketlerde ürünlerimiz bulunuyor. Katar’a da sevkiyatlarımız devam ediyor. Bu yılkı hedefimiz Avrupa ve diğer Orta Doğu ülkeleri. Burada da hedefimizi ilk etapta Almanya ve Dubai olarak belirledik. Görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Kaya Çiftliği’nin hem içi hem dış pazarda büyümesine devam edeceğini söyleyen Kaya, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Beyaz peynir, yoğurt, kaşar peyniri, yöresel ürünler ve tereyağı olarak beş ana grup altında, 140 çeşit ürün çeşitliliğimiz var. Tüketiciye mağazalarımızda toplam 700 kalem ürün sunuyoruz. Otomasyona verdiğimiz öncelikle yatırımlarımızı geliştirdik. İnsan kaynağımızın kalitesini sürekli eğitimlerle artırarak 2019 için belirlediğimiz hedeflerin yüzde 120 üzerine çıktık.  2020 yılının geri kalanında da yeni şubeler açmaya devam edeceğiz. Franchise başvurularını değerlendirmeye devam ediyoruz.”

“Yeni mağazalar ve yeni pazarlar hedefimizde”

Franchise bedellerinin mağaza başına ortalama 900 bin TL yatırım bedeli olduğunu sözlerine ekleyen Kaya, yeni hedef mağazalarının merkezi konumda olmasına, cephesinin en az 8 metre olmasına, yüksek girişli olmamasına, teşhir için 80-100 arası, depolama için ise en az 40 metrekarelik alana sahip olmasına dikkat ettiklerini söyledi. Markanın hedefinde Ankara özellikle öne çıkarken; Kaya, girmedikleri diğer illerden ve büyükşehirlerden gelecek talepleri de değerlendireceklerini belirtti. 

İhracattaki ilk adımlarını Orta Doğu’ya açılarak attıklarını söyleyen ve şu an Kuveyt’te ulusal ve yerel marketlerde ürünlerinin satıldığını ifade eden Kaya, ihracat planları hakkında “Dubai’ye açılmaya hazırlanıyoruz. Avrupa ve diğer Orta Doğu ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni anlaşmalar yaparak taleplere karşılık vermek ve en önemlisi Türk kahvaltı kültürünü tüm dünyaya yayıp tanıtabilmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

İç pazarda hedef Horeca

İç pazarda hedeflerinin hotel, restoran, kafeyi ifade eden HORECA sektörü olduğunu söyleyen Zülfikar Kaya, “Burada da önemli başarılara imza atıyoruz. Lojistikte yaptığımız yatırımla maliyetlerimizden tasarruf yapmayı hedefliyoruz. Şu anda 21 ilde 109’a ulaşan satış mağazalarımız var. Günlük 200 tonluk süt işleme kapasitemizin yarısını kullanıyoruz. Yıllık 12 bin ton sevkiyat gerçekleştiriyoruz. Lojistik operasyonlarımızın yüzde 98’ini kendi bünyemizde yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın