Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkemizde 15 milyonun üzerinde tüketicinin açlık sınırının altında yaşadığını belirterek, açlık ve gıda yoksulluğunun son bulması çağrısı yaptı.

THD Bşkanı Çakar, yeterli – dengeli ve sağlıklı beslenebilmek için gerekli, yeterli ve sağlıklı gıdaya erişimin en temel tüketici ve insan haklarından biri olduğunu kaydettiği açıklamasında; bugün Türkiye’de, yüzde 18 dolayında yani 15 milyonun üzerinde tüketicinin açlık sınırının altında yaşadığını, nüfusun yüzde 85 dolayındaki kesiminin ise gıda yoksulu olduğunu vurguladı.

Bunun yanı sıra tüketicilerin güvensiz ve sağlıksız gıdaya mahkum edildiğini belirten Çakar, tarımsal ürünlerde bilinçsizce, kimyasal tarım ilaçlarının kullanıldığını söyledi.

Dünyada kullanılan 800 dolayında tarım ilacının 120 kadarının endokrin sistemine zarar verici olduğuna dikkati çekerek, “Tarımsal ürünlerde kullanılan söz konusu kimyasal tarım ilaçları çeşitli kanser hastalıklarına neden olmakla birlikte, hormon sistemini, doğurganlığı, kalp-damar, sinir ve bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir. Daha da kötüsü, birden çok sayıda kimyasal maddenin birlikte yapmış oldukları etki, sağlık sorunlarının şiddetini ve çeşitliliğini arttırmaktadır.” diye konuştu.

İlaç etken maddeleri katılmış, bozulmuş ve değiştirilmiş gıdalar ile hijyenik olmayan ve sağlıksız koşullarda özellikle de merdiven altı üretilen gıdalara dikkat çeken Turhan; sık sık okullarda, kamu kurumlarında, yurtlarda, hastanelerde kitlesel olarak “gıda zehirlenmesi” haberlerinin duyulduğunu ifade ederek, zehirli gıda tüketmek istemediklerini, ihraç edilen gıdalara uygulanan denetim ve analizlerin diğer gıdalara da uygulanmasını istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz