Meyve suyu üreticilerinden “çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği” iddialarına yanıt

0
1574
Meyve suyu üreticilerinden “çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği” iddialarına yanıt

MEYED Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), 12 Kasım 2020 tarihinde bir sosyal medya uygulamasında yer alan ‘çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği’ şeklindeki iddiaların gerçek dışı olduğunu, görüntülerin de hiçbir şekilde meyve suyu endüstrisiyle ilgisi olmadığını açıkladı.

Sosyal medyada yayınlanan ve Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bir depoda toplanan çürük elmaların meyve suyu yapılacağı iddia edilen bir video kamuoyunca tepkiyle karşılandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, video görüntülerinin ardından hızlı bir inceleme yaparak, sonuçlarını twitter hesabından ve bakanlığın web sitesinden duyurdu. Duyuruda şu bilgilere yer verildi:

“12/11/2020 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üzerinden meyve suyu yapımında kullanıldığı iddia edilen çürük elmalar ile ilgili yapılan paylaşımlar üzerine; Kayseri Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimiz hızla çalışma başlatmış, sosyal medyada paylaşımı yapılan eve ait depoya ulaşmış, üreticinin sadece ev ihtiyacı için ayrılmış 12 kasa elmasının olduğu tespit edilmiştir.

Üreticinin çürük ve ıskarta elmaları Yeşilhisar’da bir şahsa sattığı beyanı üzerine söz konusu şahsın deposunda inceleme yapılarak 10 ton kısmen çürük ve ıskarta elma tespit edilerek ivedi şekilde yasal işlemler başlatılmış, işlemlerin sonucunda elmalar imha edilmiştir.

Kayseri ve Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerimizin kapsamlı çalışmaları ve denetimleri sonucunda; bölgede faaliyet gösteren meyve işleme (meyve suyu, reçel vb.) tesislerinde halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır.

Halkımızın sağlığı için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm ekiplerimiz hassasiyetle çalışmalarını sürdürecektir.”

MEYED: “Endüstrimizin tüm ürünleri akredite laboratuvarlarda yapılacak testlere açıktır”

Bakanlığın açıklamasının ardından bugün (14 Kasım), MEYED Meyve Suyu Endüstrisi Derneğinden (MEYED) de bir açıklama geldi. Açıklamada; “söz konusu görüntülerde yer alan ‘çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği” şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı, görüntülerin hiçbir şekilde meyve suyu endüstrisiyle ilgisi olmadığı” kaydedildi.

Bakanlık ekiplerinin incelemesi ve sonucunda Bakanlıkça yapılan açıklamanın da konunun meyve suyu endüstriyle ilgisi olmadığını net bir şekilde gösterdiği vurgulanan açıklamada; “Endüstrimizin tüm ürünleri her zaman için, dileyen herkes tarafından akredite laboratuvarlarda yapılacak testlere açıktır.” ifadelerine yer verildi.

Asılsız iddialara MEYED üyesi Meysu’nun da adının karıştırıldığı hatırlatılan açıklamada, söz konusu iddialara adı karıştırılan endüstri kuruluşlarının da bu konuda yasal haklarını saklı tuttuğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here