Konya’daki skandal görüntüler sonrası işletme kapatıldı

0
1721
Konya’daki skandal görüntüler sonrası işletme kapatıldı

Konya’da bir süt toplama merkezinde ortaya çıkan skandal görüntülerin ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimde işletmenin faaliyetinin durdurulmasına karar verildi. İşletme hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulurken, aynı zamanda 21 bin TL’ye yakın para cezası kesildi.

Konya’da bir süt toplama merkezinde çalışan bir şahıs, süt kazanının içine girerek banyo yaptı, bir başka çalışan ise bu görüntüleri kaydetti. Görüntülerin sosyal paylaşım platformu TikTok’tan paylaşılmasının ardından, görüntüleri izleyen sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, banyo yapan Emre S. ile görüntüleri çekip paylaşan Uğur T.  polis tarafından gözaltına alındı.

Görüntülerin yaşandığı Benefit Hayvancılık ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada  şu ifadelere yer verdi:

“Temel hedefi itibarsızlaştırma olan, elemanımız tarafından bilgimiz dışında çekilip çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılmış görüntüler ve yapılan eylem bizleri de üzmüş olup kesinlikle kabul edilmesi mümkün değildir. İlgili şahsın iş akdi iptal edilmiş olup, hakkında gerekli yasal işlem ve incelemeler başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Söz konusu skandal görüntülerin ardından Tarım ve Orman Bakanlığından da açıklama geldi. Açıklamada, Konya’daki söz konusu süt toplama merkezi ile ilgili sosyal medyada yer alan görüntüler üzerine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince derhal söz konusu iş yerine gidilerek denetim gerçekleştirildiği bildirildi. İşletme hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu da kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İşletmede yapılan denetimde;

İş yerinin insan sağlığı ve güvenirliği açısından tehlike oluşturduğu tespit edildiğinden ürünlere el konuldu ve işletmenin faaliyetinin durdurulmasına karar verilmiştir.

-Çalışanların hijyen belgelerinin olmaması nedeniyle çalışan iki kişiye 1700 tl,

-5996 Sayılı Kanun kapsamında hijyen gerekliliklerine aykırı hareket etmekten işletmeye 13.934 TL

-Hijyen kayıtlarının tutulma gerekliliklerinin uygulanmaması nedeniyle yine işletmeye 5570TL idari para cezası uygulanmıştır.

Ayrıca Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığımızın da inceleme başlattığı işletme hakkında kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here