Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre güvenliği ile ilgili yeterli veri bulunmaması nedeniyle gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılan kalsiyum sorbat, Avrupa Birliğinde yasaklanacak.

Kalsiyum tuzu olarak da bilinen kalsiyum sorbat (E203)  gıdalarda küf ve mantarların çoğalmasını engelleme özelliği nedeniyle gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılıyor.

Sorbatlar; peynir, taze meyve ve sebzeler, reçel, şekerli mamuller, tahıllı gıdalar, et ve çeşitli içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılıyor.

Ocak 2009 tarihinden önce kullanımına izin verilmiş olan tüm gıda katkı maddelerini sistematik olarak tekrar değerlendirmeden geçiren Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) bilim adamları 2015 yılında sorbik asit (E200), potasyum sorbat (E202) ve kalsiyum sorbat (E203) ile ilgili bilimsel görüşlerini yayımladılar.

Ancak kalsiyum sorbatın genotoksiditesi ile ilgili yeterli veri bulunmaması nedeniyle, günlük kabul edilebilir tüketim miktarı belirlenememişti. Bu nedenle Avrupa Komisyonu bu üç koruyucu katkı maddesi ile ilgili bilgilerin tamamlanması amacıyla bilimsel ve teknolojik veri bildirimi çağrısında bulunsa da kalsiyum sorbatın genotoksiditesi ile ilgili veri elde edilemedi.

Hazırlanan taslak yönetmelikte; “Bu veriler olmadan Otorite kalsiyum sorbatın gıda katkı maddesi olarak güvenliğinin tekrar değerlendirmesini tamamlayamaz ve dolayısıyla  bu maddenin kullanımına izin verilen katkı maddeleri listesine dahil edilebilmesi için gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığı belirlenememektedir. Bu nedenle kalsiyum sorbatın (E203) Birlik kullanımına izin verilen katkı maddeleri listesinden çıkarılması uygundur.” ifadeleri yer alıyor.

Ancak Gıda Katkı Maddeleri ve Bileşenleri Derneği  İcra Kurulu Başkanı Michelle Maynard FoodNavigator internet haber sitesine yaptığı açıklamada, kalsiyum sorbat katkı maddesinin sağlık ve güvenlik dökümü nedeniyle yasaklanmadığını belirtti. Maynard , kalsiyum sorbatın EFSA tarafından değerlendirilmesi için gerekli olan güvenlik verilerinin derlenmesinin maliyetli bir işlem olduğunu ve tedarikçilerin maliyeti karşılamayacağına karar verdiklerini belirtti.

Yasal düzenleme Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayımlanmasından 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

Tüm Avrupa Birliği üye ülkelerindeki gıda üreticilerinin ürünlerinde kalsiyum sorbat kullanımına son vermeleri için yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından altı ay süreleri olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz