Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO'su Olcay Silahlı - Multinet Up CEO’su Demirhan Şener

Finansal teknoloji şirketi Multinet Up ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın seçtiği 9 girişimden biri olan teknoloji girişimi Fazla Gıda, dünyada önemli sorunlardan biri olan gıda israfını önlemek için iş birliğine gidiyor.

İş birliği kapsamında, 40 bin üye iş yeri ağı bulunan Multinet Up üye iş yerlerinin gıda bağışı vasıtasıyla artan gıdayı ihtiyaç sahipleriyle buluşturmaları hedefleniyor.

İlk etapta İstanbul’un belirli bölgelerinde pilot olarak başlayacak olan iş birliği ile Multinet Up üye iş yerleri gıda bağışı ile sosyal fayda sağlamanın yanı sıra israfı önleyerek ekonomik fayda da yaratan bu çalışmaya dahil olacaklar.

Yemek kartı sektöründe yenilikçi hizmet ve çözümleriyle fark yaratmayı önemsediklerini vurgulayan Multinet Up CEO’su Demirhan Şener, “Multinet Up olarak gıda israfını önleyerek hem sosyal fayda yaratmak hem de ekonomiye katkı sunmayı önemsiyoruz. Bu amaçla, geniş ekosistemimizin de desteği ve katkısıyla, Fazla Gıda ile yeni bir iş birliğine gidiyoruz. Üye iş yerlerimizi Fazla Gıda sistemi ile tanıştırıyor ve sisteme dahil olmalarını sağlıyoruz. İlk etapta belirlenen pilot bölge ile iş birliğimizi başlatacağız; ardından 40 bin üye iş yerimizin tamamını sisteme davet edeceğiz. Bu önemli iş birliği ile ülkemizde gıda israfının önüne geçmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı ise perakende, toptancı, üretici ve otellerden sonra şimdi de gıda atığını önleyen teknoloji alt yapılarını Multinet Up iş birliği ile restoranların da kullanımına açtıklarını söyledi. “Restoranlar ev dışı gıda atığı içinde önemli bir yere sahip.” diyen Silahlı; “Multinet Up desteği ile 40 bin üye iş yerinde atığın önlenmesi için her zaman olduğu gibi ilk olarak satılamayan gıdaların ihtiyaç sahiplerine bağışlanması ile çalışmalarımıza başlıyoruz. Amacımız projenin ilerleyen döneminde veri temelli analizler ile atığın önlenmesi için doğru planlama ve sipariş yönetim çözümlerimizi de restoranlara tanıtmak ve sırası ile tüm çözümlerimizi devreye almak olacak.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz