Piyasadan toplama kararı Fransa ve dünya genelinde satışa sunulan Picot, Milumel ve Taranis markalı ürünleri kapsıyor. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire toplanmış olması gereken ürünlerin Fransa’da 91 noktada satışına devam edildiğini gösterdiğini ancak potansiyel olarak salmonella içeren ürünlerin ihraç edilmiş olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını açıkladı.

Fransa’da salmonella bakterisi tespit edilen Lactalis’e ait bebek maması ve süt tozlarının Aralık ayında piyasadan toplatılmasına karar verilmişti. Ancak perakende zincirleri yasağın ardında da ürünlerin satışına devam ettiklerini kabul ettiler. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire  bu konuda suçlanması gerekenlerin Lactalis firması ve perakendeciler olduğunu belirtti. Maire; “Bu kabul edilemez bir davranış ve bu davranış cezalandırılacaktır.” açıklamasında bulundu.

Fransa’nın önde gelen süt ürünleri üreticisi Lactalis, kuzeybatı Fransa’da yer alan fabrikasında salmonella bakterisi tespit edilmesinin ardından, geçen Aralık ayında ürünlerini piyasadan toplama kararı almıştı.

Ancak bu hafta pek çok perakende firması, yasaklamanın ardından Lactalis markalı ürünlerin satışına devam ettiklerini kabul etti.

Fransa Tarım Bakanı Stephane Travert Perşembe günü (11 Ocak) düzenlenen basın toplantısında sorumluluğu bulunanların ürünlerin piyasadan çekilmesi ve toplanması konusunda yetersiz kaldığını belirtti.

Süpermarket zinciri Carrefour çarşamba günü yaptığı açıklamada, yasağın ardından raflardan toplanmış olması gereken 434 kutu Lactalis süt tozunu sattığını, bir diğer perakende zinciri Systeme-U ise 384 kutu Lactalis süt tozunu sattığını belirtti. Perakende zincirlerinden Leclerc ürünlerin toplanması kararının ardından 984 kutu, Auchan ise 52 kutu Lactalis ürünü sattıklarını açıklamışlardı.

Fransa ise perakende zincirlerinin açıklamalarının ardından gıda endüstrisinin itibarının gördüğü zararı en aza indirme çabasında.

Ülkede ürünlerin piyasadan başarısız bir şekilde geri çekilme süreci tam da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin’e gerçekleştirdiği ve gıda ticareti konusunda da çalışmalarda bulunduğu haftaya rastladı.

Basın toplantısında konuşan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire  bu konuda suçlanması gerekenlerin  Lactalis firması ve perakendeciler olduğunu belirtti. Maire; “Bu kabul edilemez bir davranış ve bu davranış cezalandırılacaktır.” açıklamasında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da İtalya’da yaptığı açıklamada bu konuda sorumluluğu bulunanların cezalandırılacağı sözünü verdi.

Salmonella enfeksiyonu özellikle küçük çocuklar ve bebekler açısından hayati risk içeriyor.

Piyasadan toplama kararı Fransa ve dünya genelinde satışa sunulan Picot, Milumel ve Taranis markalı ürünleri kapsıyor. Fransa tüketici koruma ajansı DGCCRF tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor.

Le Maire ilk kontrollerin, toplanmış olması gereken ürünlerin Fransa’da 91 noktada satışına devam edildiğini gösterdiğini ancak potansiyel olarak salmonella içeren ürünlerin ihraç edilmiş olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını açıkladı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın