Odatv’de Mert Taşçılar’ın “Vatandaşa Hastalıklı Et Yedirdiler” haberi gündeme bomba gibi düştü. ESK, haberde yer alan iddiaları yalanladı.

Et ve Süt Kurumu (ESK) Odatv’nin “Vatandaşa Hastalıklı Et Yedirdiler” başlıklı haberi üzerine açıklamada bulundu. Kurum, haberde yer alan iddiaların tamamen asılsız olduğunu savundu.

Odatv’den Mert Taşçılar’ın imzasını taşıyan “Vatandaşa Hastalıklı Et Yedirdiler” haberi gündeme bomba gibi düştü. Türkiye’nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal ettiği 20 ton (20 bin 43 kilogram) sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı hastalık olduğu ortaya çıktığı kaydedilen haberde, hastalığın, sınır kapısından giriş yaptıktan sonra tespit edildiği belirtiliyor.

24 Ağustos 2017 tarihinde incelemeye alınan hayvanların tahlil sonuçları, 29 Ağustos’ta belli oldu. Tahlil sonuçlarına göre raporda, insan sağlığına zararlı, “E.coli O157” hastalığı tespit edildi. Bu hastalık tıp dünyasında bilinen en tehlikeli gıda kaynaklı patojen bakteriler arasında değerlendiriliyor.

Habere göre, hastalığın tespit edilmesiyle birlikte analizi yapan laboratuvar tarafından, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü uyarılıyor. Kurum, bunun üzerine İstanbul Depo Müdürlüğü’ne, Sakarya Et Kombinası Müdürlüğü’ne, Sincan Et Kombinası Müdürlüğü’ne ve Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğü’ne, “Analizi uygun çıkmayan emtialar” başlığı altında bir yazı gönderiyor.

Yazıda, Bakanlar Kurulu kararıyla MUJANOVİCİ firmasından alınan etler hatırlatılarak, “Bu ithalat sözleşmesi kapsamında ülkemize giriş yapan tırlardan alınan numunelerde E. Coli O157 pozitif çıktığı ve insan gıdası olarak tüketimin uygun bulunmadığı başkanlığımıza bildirilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Ancak iş bununla bitmiyor. Haberde, tahlil sonuçları beklenmeden vatandaşın zehirlendiği, hastalıklı etlerin, analiz sonuçları beklenmeden iç piyasaya sürüldüğü iddiasına yer veriliyor. 29 Ağustos’ta hastalık tespit edilmesine karşın imha yazısının Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Alım ve Üretim Dairesi Başkanı Mustafa Sami Cüceloğlu imzasıyla 5 ay sonra, 5 Ocak 2018’te yazıldığı ifadelerine yer veriliyor.

ESK iddiaları yalanladı

ESK, bu haber üzerine bugün bir açıklama yayınladı. “23 Ocak 2018 tarihi itibariyle bir internet sitesinde “Vatandaşa Hastalıklı Et Yedirdiler” başlıklı köşe yazısında “Bosna Hersek’ten getirilen 20 ton sığır karkas etinin, analiz edilmeden piyasaya sürüldüğü, böylelikle vatandaşın zehirlendiği” iddiası ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denilen açıklamada, söz konusu haberde yer alan, vatandaşa hastalıklı et yedirildiği iddiasının kesinlikle asılsız olduğu ve tamamen Kurumu karalamaya, Bosna Hersek ile yürütülen faaliyetleri sekteye uğratmaya yönelik olduğu vurgulandı.

ESK’nın konuya ilişkin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu tarafından Kurumumuza verilen tarife kontenjanları kapsamında sığır eti ithalatı gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Bosna Hersek’ten de sığır eti ithal edilmektedir. Nitekim 2014 yılından bu yana ilgili ülkeden ithalat programı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 20 bin ton et ithalatı gerçekleştirilmiştir.

İthal edilen etlerin gerekli analiz ve kontrol işlemleri, Veteriner Sınır Kontrol Noktası tarafından yapılmaktadır. Yapılan bu kontrollerde Bosna Hersek’ten getirilen etlerin sadece bir partisinde sağlık sorunu olduğu tespit edilmiştir. Bu etler, analiz sonuçları çıkana kadar 24.08.2017 tarihinde depolarımızda muhafaza altına alınmıştır.

Bu partideki etler, iddia edildiği gibi piyasaya sürülmemiş olup depolarımızda muhafaza altında tutulmuştur. Analiz sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine imha işlemlerine, Gıda Ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 20. maddesine göre 05.01.2018 tarihi itibarı ile Erzincan Kombinamız rendering tesislerinde başlanılmıştır.

Kurumumuzun piyasaya sağlıksız et sunması asla söz konusu değildir. Tüm ithalat faaliyetlerinde, işlemlerin sağlık ve teknik kurallara uygunluğu konusunda büyük hassasiyet gösterilmektedir.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER