Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 11. Kalkınma Planı Hazırlık Toplantısı’na katıldı.

Vatandaşların kaliteli bir hayat sürmesi için yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşılabilmesini temin edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kapsamda gıda kayıp ve israfının önlenmesine, tarımsal üretimde kendine yeterliliğe ve verimliliği arttırmaya odaklanacağız… GDO’lu ürünler noktasındaki hassasiyetimizi bir defa arttırmamız lazım. Devlet olarak birinci derece bu bizim sorumluluğumuzda.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 11. Kalkınma Planı Hazırlık Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada insanlığın tarih boyunca hep daha iyi bir hayatın, refah düzeyini yükseltmenin arayışı içerisinde olduğunu, günümüzde de farklı ülkeler ve toplumlar arasındaki kalkınma yarışının büyük bir rekabet içerisinde devam ettiğini söyledi.

Kalkınmayı yalnızca iktisadi alanla sınırlamadıklarını, sosyal ve manevi kalkınmayı da önemsediklerini belirten Erdoğan, son 15 yılda gösterdikleri çabalarla kalkınma yaklaşımlarını insan odaklı, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, daha kapsayıcı bir çerçeveye oturtmayı başardıklarını vurguladı. Bunun için yönetime geldikleri günden itibaren hem fiziki altyapıya, hem de insana yatırım yaptıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırma, enerji ve tarıma yönelik altyapı yatırımlarının yanı sıra, eğitim ve sağlık yatırımlarına ayrılan kaynaklarla ülkemizin her alanda aynı anda önemli bir sıçrama yapmasını sağladıklarını ifade etti.

GDO’lu ürünlere dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında vatandaşların kaliteli bir hayat sürmesi için yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşılabilmesini temin edeceklerini söyleyerek konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Bu konuda, yani gerek hocalarımızdan, gerekse bu çalışmaları yürütenlerden bir şeyi ısrarla ben de talep ediyorum, yani doğala önem vermemizin şartını burada duyurmak istiyorum. Ve kanser gibi rahatsızlıkların temelinde bunun olduğuna inanıyorum ve kimyasalın ağırlıkta olduğu üretimler sebebiyle ilaç sanayinde darbeler yediğimize inanıyorum, yani bu konunun üzerinde bence hocalarımızın durması lazım. Ve biz kimyasaldan doğala mı gideceğiz, doğaldan kimyasala mı gideceğiz, bunlar üzerinde de bir çalışmanın yapılmasının gereğine inanıyorum. Bu kapsamda gıda kayıp ve israfının önlenmesine, tarımsal üretimde kendine yeterliliğe ve verimliliği arttırmaya odaklanacağız. Sayın Başbakanım burada, bakan arkadaşlarım burada ve bu GDO’lu ürünler noktasındaki hassasiyetimizi bir defa arttırmamız lazım. Devlet olarak birinci derece bu bizim sorumluluğumuzda. Onun için de hükûmet olarak bu konuda atacağımız adımların hassasiyetini özellikle ifade etmek istiyorum.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER