Ak Partili Işık: Zeytinin hasat döneminde ortaya atılan iddialar manidar

1
908
AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, zeytinle ilgili haberlere işaret ederek, hasat döneminin geldiği bu günlerde yapılan açıklamaların manidar olduğunu söyledi.

Mecliste düzenlediği basın toplantısında, “Henüz rengini almamış zeytinlerin rengi, fermente havuzlarına paslı demir atılarak karartılıyor” şeklindeki açıklamalara dikkati çeken Işık, “Zeytinde vatandaşın zihnini bulandıran mesnetsiz, iftira derecesine varan açıklamalar, zeytincinin emeğine göz diken bazı kişilerin bir oyunudur.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, zeytinle ilgili haberlere işaret ederek, hasat döneminin geldiği bu günlerde yapılan açıklamaların manidar olduğunu söyledi.

“Gıda terörüne her gün bir yenisi ekleniyor”, “Gıda teröristleri, vatandaşın sağlığıyla oynuyor”, “Henüz rengini almamış zeytinlerin rengi, fermente havuzlarına paslı demir atılarak karartılıyor” şeklindeki açıklamalara dikkati çeken Işık, “Zeytinde vatandaşın zihnini bulandıran mesnetsiz, iftira derecesine varan açıklamalar, zeytincinin emeğine göz diken bazı kişilerin bir oyunudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, il müdürlükleri ve belediyeler tarafından vatandaşların sağlığı için gerekli denetimlerin yapıldığını belirten Işık, “Zeytin denince akla Gemlik gelmektedir. Gemlik zeytini dalında olgunlaşarak siyah rengini aldıktan sonra hasat edilir. Sadece su ve tuz kullanılarak doğal yöntemlerle olgunlaştırılan bir üründür. Tüketilebilecek duruma gelmesi 6 ila 9 ay almaktadır. Gemlik zeytini 2003 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilerek, coğrafi işaretli ürün statüsü kazanmıştır.” diye konuştu.

Gemlik Ticaret Borsası tarafından yılda 4 kez denetlemeler yapılarak haksız rekabetin önüne geçildiğini ifade eden Işık, “Ucuz ve kalitesiz zeytinlerin vatandaşın sağlığı hiçe sayılarak, düşük maliyetlerle merdiven altı tabir edilen imalathanelerde hazırlanarak piyasaya sürülmeye çalışıldığı tespit edilmektedir. Bu tür davranışlarda bulunanların sağlıklı ürünler yetiştiren üreticilerin emeğini heba etmesine müsaade etmeyiz.” dedi.

Kurumların imajını zedeleyecek açıklamaların akılla bağdaşmadığını ifade eden Işık, ulusal basın ve sosyal medya kanalıyla tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Meclis Haber

1 YORUM

  1. Gıdalarda yapılan taklit, hile ve tağşişler işini doğru yapan üretici firmalar için değil, merdiven altı diye tabir edilen kayıt altına alınmamış kaçak üretim firmaları için söylenmiştir, ayrıca çeşitli zorluklarla ve sınırlı sayıda denetim yapan elemanlarda kastedilmemiştir, ayrıca yüksek girdilerle üretim işini sürdüren zeytin üreticileride hedef gösterilmeye çalışılması lütfen.., elbette coğrafi işaretleme almış dünya markası gemlik zeytin üreticilerinede olumsuz söz eden yok, önceliğimiz tüm üreticilerimiz ve sağlıklı /güvenilir gıdaya ulaşması için Tüketicilere de halk sağlığı açısından doğru yönlendirmeliyiz, bizim açıklamamız GIDA TERÖRÜSTLERİ İÇİNDİR, raporu dikkatle okursanız ne demek istendiği anlaşılır..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here