ESK 150 milyonluk ek kaynağı nasıl kullanacak?

0
9117
ESK’ya 150 milyon lira kaynak

Et piyasasındaki dalgalanmaları önlemek amacıyla Et ve Süt Kurumuna (ESK), aktarılacak olan 150 milyon TL’lik ek kaynağa ilişkin uygulama tebliği yayımlandı.

24 Nisan 2019 tarihli ve 1010 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karara dayanılarak hazırlan “Et Piyasasının Düzenlenmesi Uygulama Tebliği” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, piyasada oluşan kırmızı et alım fiyatlarının üretim maliyetlerinin altında olması halinde, yerli üreticiyi korumak için ESK tarafından gerçekleştirilen alım ve satım tutarlarından kaynaklanan fark ESK’ya ödenecek. Et piyasasının düzenlenmesi için gerekli kaynak ise bütçede 2019 yılı tarımsal desteklemeleri için ayrılan ödenekten karşılanacak.

Perakende kırmızı et satış fiyatlarının tüketici aleyhine yükselmesi halinde, tüketicilerin alım gücü göz önünde bulundurularak ESK’nın piyasaya yapacağı et satış faaliyetleri neticesinde oluşacak alım ve satım tutarlarından kaynaklanan fark ESK’ya ödenecek.

ESK’nın 25/9/2014 tarihli ve 29130 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ana Statüsünün 5 inci maddesinin ikinci fıkrasına binaen; ihtiyaç duyulması halinde,  ESK’nın kırmızı et piyasasına müdahale amacıyla yaptığı alım satımları neticesinde oluşacak farkı gösteren ıslak imzalı ve onaylı icmal ESK tarafından hazırlanır, HAYGEM’e gönderilecek.

2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden, hayvancılık desteklemeleri kalemine kırmızı et piyasasının düzenlenmesine ilişkin olarak aktarılan ödenek, bütçe işlemlerini müteakip  ESK’nın hesabına aktarılacak.

Ziraat Bankasına hizmetlerinden dolayı, ödenen tutarın % 0,2’si komisyon olarak ayrıca ödenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here