Beyaz et sanayicisinden ‘hububat fiyatlarının kontrol altına alınması’ beklentisi

0
9163

Sektörün girdilerinin önemli bir kısmının yurtdışından ve dövizle karşılandığı için maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çeken BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, “Bununla bağlantılı olarak iç piyasada da hububat fiyatları çok büyük artış gösterdi. Bu artışın kontrol altına alınması en büyük beklentimizdir.” dedi

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu,  Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette Bakan Pakdemirli’yi sektör hakkında bilgilendiren BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, piliç eti sektörünün bugün dünyada sekizinci ve ihracatta beşinci sıraya ulaştığını vurguladı. Bu yılın ilk 7 ayında gerçekleşen üretim artışının yaklaşık %5 olduğunu ifade eden Koca, “Türkiye’de kişi başına 38 kg olan et tüketiminin 24 kg’ı beyaz et sektörü tarafından karşılanmaktadır.” dedi.

Hububat fiyatları maliyetleri yükseltiyor

Sektörün sıkıntılarını da dile getiren Koca, “En önemli önceliğimiz sektörün girdilerinin önemli bir kısmı yurtdışından ve dövizle karşılandığı için maliyetlerimiz yükseldi. Bununla bağlantılı olarak iç piyasada da hububat fiyatları çok büyük artış gösterdi. Bu artışın kontrol altına alınması en büyük beklentimizdir.” şeklinde konuştu.

Sektörün en önemli hedeflerinden birinin de yeni pazarlara açılmak, ihracatı geliştirerek ülke ekonomisine katkı sunmak olduğuna değinen Başkan Koca, bu konuda Bakanlığın gerekli temasları yapma girişiminin sektör için çok ciddi önem arz ettiğine dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here