Başakşehir Belediyesi kasap ve kesim alanlarındaki denetimleri arttırdı.

Kırmızı et fiyatlarının artmasıyla birlikte insanlar et yiyebilmek için bütçesine uygun olanı almaya çalışırken kandırılabiliyor. Piyasaya dana eti adı altında sürülen etlerin sayısının artmasıyla Başakşehir Belediyesi de kasap ve kesim alanlarındaki denetimleri arttırdı.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri vatandaşın gönül rahatlığı ile et tüketmesi için ilçe genelindeki kasap ve kesim alanlarında denetim gerçekleştirdi.

İlçe genelinde et ve piliç satan tüm kasapların denetimini tamamladıklarını kaydeden Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Ataner Bozkurtlar, “Kaçak ete rastlamadık, ancak hijyen kurallarına uymayan birkaç kesim alanına uyarılarımızı yaptık” dedi.

Hijyen eğitimi veriliyor

Bozkurtlar, yaklaşık bir aydır süren denetimlerde işletme sahiplerinin hijyen eğitimlerine katılıp katılmadıklarının da kontrol edildiğini ifade ederek, Halk Eğitim Merkezlerinde düzenlenen hijyen eğitimlerine katılmayan işletmecilerin de uyarıldığını söyledi.

Et alırken nelere dikkat etmeli

Vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlamak için çaba gösterdiklerini kaydeden Bozkurtlar, vatandaşların da duyarlı ve dikkatli olması gerektiğini kaydederek et alırken nelere dikkat edilmesi konusunda şu uyarılarda bulundu:

Et parlak ve kırmızı olmalı

“Kasap veya marketlerin et reyonlarından et alırken etin parlak ve kırmızı olmasına dikkat edilmeli, rengi yeşile veya kahverengiye çalan etlerin tercih edilmemesi gerekir. Vatandaşlar her zaman güvendikleri ve bildikleri kasaplardan alışveriş yapmalı.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER