CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, domuz çiftliklerini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan: “Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak; %99’u Müslüman olan ülkemizde, yıllık 3 milyon kg. domuz eti üretilmesi ve satılması size mantıklı geliyor mu?”

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, domuz çiftliklerini Meclis gündemine taşıdı. Kayan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde; ülkemizde faaliyet gösteren domuz çiftliklerinde, yıllık yaklaşık 3 milyon kg. civarında et üretildiğini belirtti. 3 milyon kg domuz etinin piyasaya değişik yollarla sürüldüğünün iddia edildiğini ifade eden Türabi Kayan, bu etlerin hangi kanalla, nerelere satıldığının meçhul olduğunu vurguladı.

“Bir çiftlik çalışanının verdiği bilgiye göre; kesilen etler toplu olarak büyük otellere, büyük market zincirlerine, et ürünleri imal eden firmalara, yemek fabrikalarına satılıyor.” diyen Kayan, soru önergesinde; Bakan Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle “Bahsi geçen iddialar doğru mudur? Bahsi geçen konu ile ilgili, bakanlıklara veya kurumlara gelen bir şikayet var mıdır? Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak; %99’u Müslüman olan ülkemizde, yıllık 3 milyon kg. domuz eti üretilmesi ve satılması size mantıklı geliyor mu?” sorularını sordu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER