Peynir fiyatlarındaki yükseliş, küresel gıda fiyatlarındaki artışa destek verdi.

Küresel gıda fiyatları zorlu hava koşulları sebebiyle artan peynir ve mısır fiyatlarının da desteğiyle Mayıs ayında art arda beşinci kez yükseliş gösterdi.     

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayında, bir önceki aydan yüzde 1.2 artışla, ancak geçen yılın aynı ayına göre hala yüzde 1.9 aşağıda kalarak 172.4 puan ortalamasında seyretti.

FAO Süt Fiyatı Endeksi Nisan ayından itibaren yaklaşık beş yıllık yükselişe ulaşarak, yüzde 5.2 artış gösterdi. Peynir fiyatları merkezli yükseliş, Okyanusya’daki kuraklık kaynaklı kısıtlı ihracat durumu, güçlü küresel ithalat talebi yansıtmış oldu.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, yaygın sel ve yağmurlar sebebiyle mahsul ekiminin kaydedilen en ağır hızda gerçekleştiği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üretim beklentilerinin düşüşe cevap olarak mısır fiyat kotasyonlarındaki ani dalgalanma ile yüzde 1.4’e ulaştı. Pirinç fiyatları genelde sabit kalsa da buğday fiyatları düşüş gösterdi.

FAO Şeker Endeksi, dünyadaki en büyük üretici Hindistan’daki artan ürün beklentilerinin, Brezilya’daki yıllık üretimde raporlanan yüzde 17’lik düşüşe ağır basmasıyla bu ay yüzde 3.2 geriledi. Biyoyakıt üretiminde kullanılan şeker kamışına olan talebin azalmasına da sebep olan zayıflayan uluslararası enerji fiyatları, şeker fiyatlarını da ayrıca olumsuz etkiledi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi palm yağının önde gelen ihracatçı ülkelerinin geniş envanter seviyelerine bağlı olarak yüzde 1.1 geriledi. Soya, ayçiçeği ve kolza yağı fiyatları mütevazı bir yükseliş gösterdi.

FAO Et Fiyat Endeksi Mayıs ayında Afrika Domuz Ateşi’nin üretimin büyük kısmını yok ettiği Doğu Asya’dan gelen güçlü ithalat talebi ve domuz eti fiyatı kotasyonlarının yükselmeye devam etmesiyle az da olsa artış gösterdi. Büyükbaş et fiyatları küresel ihracat taleplerindeki artışı yansıtarak Nisan ayındaki yükselişle rahatladı.

Mısır için belirsiz görünüm

FAO, bugün yayınladığı Tahıl Arz ve Talep Özeti’nde bu sezon küresel tahıl üretiminin, geçen sezona göre yüzde 1.2 artışla 2 milyar 685 milyon tona ulaşacağını öngörüyor. Bu rakam geçen yıl küresel tahıl üretiminin yüzde 2.7 artış göstereceği düşünülen Mayıs ayı için yapılan tahmine göre keskin bir düşüş göstermekte.

Küresel pirinç üretimi geçen yılki rekor seviyeye yakın kaldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre küresel tahıl üretimindeki yükseliş, buğday ve arpa üretimindeki büyümeyi gösterdi. Ancak dünya çapındaki mısır üretimi, zorlayıcı hava koşulları nedeniyle ABD’deki ekiminin hızla azalmasıyla, önceki yıla göre yüzde 10 daraldı. Önümüzdeki yıl küresel tahıl kullanımının, Mayıs beklentisinden biraz aşağıda olup hala 2018/19 için yüzde 1 artışla, 2 milyar 707 milyon tona ulaşması öngörülüyor.

FAO özetine göre üretim ve kullanıma ait yeni tahminlere dayanarak, yeni sezonda küresel tahıl stokları yüzde 3 düşüş göstererek son dört yılın en düşüğü olan 830 milyon tona inebilir.

Buğdaydaki küresel ticaret beklentisi ise önceki yıl tahmin edilen seviyeden yüzde 1.4 artış ve Afrika, Asya’daki çeşitli ülkelerin güçlü ithalat taleplerinin ve Karadeniz Bölgesi ile Avrupa Birliği’nin geniş ihracat beklentileri ile de birleşerek 414 milyon tona yükselmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın