Ceviz ayıklamada yeni teknoloji

TOMRA Food, Antalya’da düzenlenen Ceviz Türkiye Fuarı’nda kabuklu yemiş endüstrisi için sunduğu çözümleri sektörün profesyonelleri ile paylaştı.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Ceviz Türkiye Fuarı, ceviz yetiştiriciliğinden makine ve ekipmana, pazarlamasından teknolojilerine kadar geniş bir yelpazede profesyonellerin Antalya’da buluştuğu bir ticari platform oldu. Fuara katılan TOMRA Food, kabuklu yemiş ürünleri için sunduğu sensör bazlı ayıklama teknolojilerini ceviz üreticileri ve işleyicileri ile paylaştı.

Ahmet Koçyiğit

Ceviz ayıklamasında TOMRA Food’un sensör bazlı teknolojisinin tüm dünyada lider olduğunun altını çizen TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit; “Ayıklama makinelerimiz, ürüne özel çözümlerle gıda üreticileri ve işleyicilerinin gereksinimlerini en üst noktada karşılıyor. Verimlilik artışı, gıda israfının minimize edilmesi ve ürün kalitesinde tutarlılık ile işletmelerin karlılığını arttırırken gıda güvenliğini de sağlıyoruz” diye belirtti.

Özellikle TOMRA Nimbus BSI+ ve TOMRA 3C ayıklama makinelerini ceviz profesyonelleri için önerdiklerini belirten Ahmet Koçyiğit; “TOMRA olarak hem kabuklu hem de iç üründe en başarılı çözümleri sunuyoruz. Ceviz ayıklamasında, sadece yabancı maddelerin değil ürüne özel kalite ve şekil kusurlarının tanımlanması da oldukça önemli. TOMRA makineleri, ceviz ayıklamada kabuk, septa, kırmızı, siyah, buruşuk cevizler, 1.sınıf ve 2. sınıf cevizlerde çeşitli tonları, açık renkler ve her türlü yabancı maddeyi tespit ederek ayıklayabiliyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın