Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün bugün açıkladığı rapora göre “dünya genelinde biyoçeşitliliğin azaldığına dair kanıtlar artıyor.” FAO’ya göre bu durum, gıda arzı ve çevre için “büyük bir tehdit” oluşturuyor.

FAO Tarım ve Gıda İçin Genetik Kaynaklar Komisyonu, Tarım ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik Raporu adlı 576 sayfalık raporunu 22 Şubat Cuma günü yayınladı. Deutsche Welle Türkçe tarafından haberleştirilen raporda FAO, biyoçeşitlilikteki azalma nedeniyle dünyadaki gıda üretiminin düştüğünü gözler önüne seriyor. FAO’ya göre bu durum, gıda arzı ve çevre için “büyük bir tehdit” oluşturuyor.

Raporda “Gıdalarımız için kritik önemde olan bitki, hayvan ve mikroorganizmalar yok olduğunda bunun geri dönüşü yok” deniliyor.

“Biyolojik çeşitlilik ya da kısaca biyoçeşitlilik tarımsal ürünlerin hastalık, salgın hastalık ve iklim değişikliği gibi etkenlere karşı daha dirençli olmasını sağlıyor” denilen raporun yazarları 19. yüzyılda patateslerin çürümesi nedeniyle İrlanda’da yaşanan kıtlığı örnek gösteriyor.

Biyoçeşitlilikteki azalmanın nedenleri ise tarımsal alanların ve suyun kullanımı, doğal kaynakların sömürülmesi ve çevre kirliliği olarak gösteriliyor. Bundan en fazla etkilenen bölgelerin ise Latin Amerika ve Karayipler olduğu belirtiliyor.

Haberin tamamı için: Deutsche Welle Türkçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın