BİM’den hileli kıyma iddialarına cevap (Photo: Pixabay/Alexas_Fotos)

BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. mağazalarında satışa sunulan Emin marka dana kıyma ürünlerinin hileli olduğu iddialarına cevap verdi.

Bir süre önce sosyal medyada, BİM marketlerden alınan Emin marka kıyma ürününün boyalı olduğu iddiasıyla bir video yayıldı. Bu iddialar üzerine inceleme başlattığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Haberlere konu edilen satış noktalarından bahsi geçen ürün grubu ile ilgili numune alma işlemi gerçekleştirilmiştir. Rutin olarak yapılmakta olan gıda kontrol ve denetim çalışmalarına ek olarak toplanan bu numuneler, Bakanlığımız laboratuvarlarında analiz için işleme alınmıştır. İlk analiz sonucuna göre, ‘kıymada boya kullanıldığı’ bulgusuna rastlanılmamıştır” ifadelerine yer verdi.

Bakanlığın açıklamasının ardından iddiaların hedefinde yer alan Emin marka kıyma ürünlerini satışa sunan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.’den de bir açıklama geldi. Şirketin web sitesinden yapılan açıklamada, “Mağazalarımızda satışa sunulan Emin marka dana kıyma ürünleri, üretiminin her aşamasında denetlenen sağlıklı ürünlerdir. Bu ürünlerimizde hiçbir koşulda katkı maddesi ve renk verici gıda boyası kullanımı söz konusu değildir.” denildi.

Ürünle ilgili son günlerde çeşitli sosyal medya hesapları tarafından paylaşıma sokulan videonun, tüketicileri aldatmaya yönelik bir kurgu olduğu iddia edilen açıklamada, bu görüntülere itibar edilmemesi istendi. Açıklamada ayrıca, bu sosyal medya hesapları ve bunlarla ilgili kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağı da kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın