Sindirim sistemi sağlığı yıllardır gündemde. Günümüzde yaşam tarzlarının, pazar trendleri ile benzerlik göstermesi, sindirim sistemi sağlığını, gün geçtikçe sayıları artan bir tüketici grubunun zihninde, tıp odaklı bir konu olmaktan çıkarıp, sağlıklı yaşama dair bir konu haline getiriyor.

BENEO, Fonksiyonel Lifler Ürün Müdürü, Katrien Lambeens, sağlık odaklı tüketicilerde, sindirim sistemi sağlığının neden bu kadar önem taşıdığını, Avrupa’da yasaların sindirimi kolaylaştıran ürünlere ne denli destek verdiğini ve üreticilerin uygulamada etkiyi nasıl en üst seviyeye çıkarabileceklerini açıkladı.

Sindirim Sistemi Sağlığında Tüketici Vurgusu

Sindirim sistemi sağlığı, ‘arınmış’ (glutensiz, laktozsuz vb.) ve ‘doğal olarak fonksiyonel’ gibi 2016’nın en önemli trendlerinin arkasında gizli bir kahraman oldu. Julian Mellenti‘ye [1]göre: “Tüketicinin sindirimi kolaylaştıran ürünlere diğer trendlerden daha fazla ilgi göstermesi çoğunlukla görmezden geliniyor. Sindirim sistemi sağlığı, geniş cazibesi olan bir faydadır. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak, kadınların üreme dönemlerinde ve 40 yaş itibariyle erkeklerde, gündelik hayatta zinde kalmaya yönelik önemli bir konudur. Özellikle ileri yaşlardaki kimselerde sağlıklı sindirim sistemine yoğun bir ilgi görülür.” Bu görüş, BENEO’nun tüketici araştırmaları ile de destekleniyor. Bu araştırmalar, tüketicilerin %69’unun sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanın çok önemli bir konu[2] olduğunu düşündüğünü ortaya koyuyor Ayrıca Mintel araştırma[3] sonucu da 2013 ve 2015 yılları arasında dünya çapında yapılan fonksiyonel beyanların %16’sının sindirim sistemi sağlığına dair olduğunu göstererek bu konuyu en önemli fonksiyonel taleplerden biri haline getiriyor. Euromonitor’den[4] elde edilen veriler de bu bilgileri ticari açıdan destekler nitelikte. Veriler, Batı Avrupa’da 15.3 milyar dolar ile  ilgili pazarın 2015 yılında 70 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Bu konunun kenarda kalan konulardan biri olmaktan çıkıp yaygın hale gelmesine neden olan etkenlerden biri de sindirim sistemi sağlığının tüketici gözünde de halihazırda sağlıklı olma ile bağdaşıyor olmasıdır. BENEO tüketici araştırmaları[5],  her 4 tüketiciden 3’ünün sağlıklı olmak kadar, sindirim sistemlerinde düzeni koruyabilmek adına da hazmı kolaylaştırıcı ürünleri tercih ettiğini gösterdi. Mintel’in belirlediği 2016’nın ana yiyecek ve içecek trendlerinden[6] biri olan ve “İçeriden dışarıya” adı verilen analizi, tüketicilerin beslenme düzenlerinin görünüşleri ve kendilerini nasıl hissettikleri konusundaki bilinçlerinin arttığını ortaya koyuyor. Diyetle birlikte, sağlık trendi sağlıklı sindirim sistemini destekleyici ürünlerin yıllar içinde popülerliğini arttırmaya devam edecek ve bu alanda halihazırda var olan ürünleri geliştirmek ya da yeni ürünler ortaya çıkarmak isteyen üreticilere kazançlı fırsatlar sunacak.

Yasalar sağlıklı sindirim sistemi ürünlerini ne kadar destekliyor

Son yıllarda, Avrupa,  tüketicilerin, zindeliği gözeten ve besleyici yönü zengin, yiyecek ve içecek taleplerini karşılamada çok zor bir saha oldu.

BENEO, Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, “Fonksiyonel bileşenlerin arkasında bilimsel çalışmalara ait bir yapı oluşturulmaktadır. Endüstri ve düzenleyici kurum EFSA  arasında sıcak bir ilişkinin geliştiğini düşünüyorum. Artık sağlık odaklı dosya arzlarında çok ciddi bir netlik var. İki taraf için de bir öğrenme süreci bulunuyordu ve talep başvurularında BENEO gibi sırtını bilime yaslayarak çalışan şirketlerden başarı hikayelerinin artacağını söyleyebiliriz.” diyor.

BENEO’nun sağlıklı sindirim sisteminivii destekleyen hindiba kökü liflerinin, son gelen özel 13.5 sağlık beyanı onayı ile üreticiler, fonksiyonel besin değerlerine sahip ürünler elde ederek bu faydaları tüketiciye iletebiliyorlar. Beyanın resmi dili “hindiba inülin, dışkı sıklığını arttırarak normal bağırsak fonksiyonlarına katkı sağlar.” [7][8]Resmileşen 13.5 tescilli sağlık beyanına ek olarak, genel sağlık odaklı zindelik beyanları da AB Beslenme ve Sağlık Beyanları Düzenlemesinin 10.3 maddesi ile artık mümkün. Bunların yanı sıra, şu ifadeler de kullanılabilir: “hindiba inülin, sağlıklı sindirim sistemini destekler” ya da “ hindiba kökü lifleri sağlıklı ve dengeli bir sindirim sistemini destekler”.

Üreticiler artık, titizlikle seçilmiş bileşenler ve onların üreticileriyle çalışarak, sindirim sağlığı ve zindelik için çok daha büyüyecek bir trend yaratabilirler. BENEO, sağlam bir bilimsel zemin üzerinde gerçekçi pazar cazibesini bir araya getiren ürün konseptleri geliştirmekte yılların uzmanlığına sahiptir. Yakında resmileşen AB 13.5 sağlık beyanı ve sağlam bilimsel temelleri ile BENEO, yiyecek ve içecek üreticilerinin, tüketicilerin sindirim sistemi sağlığını destekleyen ürünler geliştirmesine olanak sağlıyor.

Hindiba kökü lifi “Her şey Doğal” trendinde  

Son 20 yıldır hindiba kökü lifi üzerinde detaylı araştırmalar yürütülüyor. Yüksek kalitede besin analizi, günümüz beslenme ve sağlık taleplerine sağlam zeminler oluşturdu. İnülin ve oligofruktoz, doğada var olan ve hindiba köklerinden hassas bir sıcak su ayrıştırması metodu ile elde edilen maddelerdir. Bu tür hindiba kökü liflerini, el yapımı dayanıklı nişastalara veya sözde çözülebilir mısır lifi ya da çözülebilir gluko lif adı verilen dekstrinlerden ayıran ciddi farklar vardır. Bu ürünler, moleküler yapısını, bir noktada ince bağırsaktaki enzimler tarafından sindirilemez hale getirilen nişasta ve glukoz şurubu sentezleri ile elde edilir. Tüketici odağı gün geçtikçe tamamen doğal ürünlere kayarken, inülin ve oligofruktoz, sindirim sisteminde sağladığı düzen ve doğal yapısıyla trend haline geldi. İnülin ve oligofruktoz, literatürde aynı zamanda prebiyotik olarak kabul edilen sayılı lifler arasındadır.

Hindiba kökü lifleri düzenli ve dengeli bir sindirim sistemini destekleyerek, sağlığımıza, zinde kalmamıza ve iç direncimize katkıda bulunur. Kalın bağırsakta tamamen fermente edilirler ve yararlı kalın bağırsak mikrobiyotalarının selektif fermantasyonu sonucunda kısa zincirli yağ asitleri (SCFA) oluşur. SCFA’lar bağırsak hareketleri üzerindeki etkileri ile bilinirler (diyare belirtileri göstermeden, hafta içinde bağırsak faaliyetlerinin sayısını arttırırlar). Fermente olamayan lifler (tam tahıllar gibi) dışkı hacminin oluşumunda pek etkili olamazlar. Başka bir deyişle, vücuttan değişime uğramadan geçerler. Ayrıca Kolon mikrobiotalarındaki artışla birlikte, hindiba kökü liflerinin prebiyotik fermantasyonu, bağırsak hareketlerini yumuşak ve doğal bir şekilde tetikler.

Hafif tatlı yapıları ile çözünebilir lifler olan inülin ve oligofruktoz, muhteşem tadı ve dokuyu koruyarak pek çok uygulamaya adapte edilebilir. Teknik uygulamalarda çok yönlülük ve ürün çeşitliliği açısından, çözünebilir liflerde BENEO’nun hindiba kökü lifleri rakipsizdir. Şeker veya yağ oranı azaltmak kadar lif oranını zenginleştirmek için de BENEO’nun Orafti® Inulin ve Oligofruktoz’ları ideal içeriklerdir.

Üreticilerin en etkili kozu

Dünya çapında, 2015 yılında hazmı kolaylaştıran ürünler arasında liderlik hiç şüphesiz ki (29.6 milyar Dolar değeriyle) süt ve süt ürünlerindeydi. Unlu mamuller (25 milyar Dolar) hemen ikinci sırada takip ediyordu. Fakat Avrupa pazarına baktığımızda, bu kez 2015[i] yılında 9.4 milyar dolar [9]ile unlu mamuller en önde görülüyor. Sindirim sistemini destekleyen unlu mamullerin ilerleyen yıllarda yükselmeye devam edeceği yıllık bileşik büyüme oranının 2015-2020 yılları arasında %4 oranında artış göstereceği ve sağlık odaklı kahvaltılık gevreklerinde de aynı zaman dilimi içinde %1,5’lik bir yükselme olacağı öngörülüyor.

Bu bulgular, sindirim sistemini destekleyen unlu mamullerin ve kahvaltılık gevreklerin başarısını vurguluyor. Aynı zamanda bu elde edilen veriler sindirim odaklı ürün formülasyonları ya da yeni ürün konseptleri geliştirmekte başarıyı getirecek alanları da gözler önüne seriyor.

Kahvaltıya Faydaları

Kahvaltı gibi öğünlerin sindirim sistemi sağlığı açısından önemli hale geleceği ve önümüzdeki yıllar içinde, sağlıklı sindirim sistemini destekleyen unlu mamuller ve kahvaltılık gevreklerin gelişmeye devam edeceği tahmin ediliyor.  Son yapılan araştırmalara göre[10], İngiltere ve İspanya’daki tüketicilerin %62’si gün içinde sindirim sistemlerinde düzeni koruyabilmek için en önemli zamanın kahvaltı olduğunu düşünüyor. Daha önce yapılan bir araştırma da Avrupa’daki tüketicilerin ⅔’sinin (%67) zengin lif tüketiminin kahvaltılık gevrekler ve ekmeklerle ve aynı zamanda %61’inin de kahvaltılık barlarla doğrudan bağlantılı olduğunu düşündüğünü gözler önüne serdi. Ayrıca, araştırmaya katılan tüketicilerin yarısı (%53) yoğurt ürünleri ile lif tüketimini arttırmayı ilgi çekici veya çok ilgi çekici bulduğunu belirtti[11].

BENEO – Teknoloji Merkezi’nde geliştirilen yenilikler, bir seri ürün ile birlikte sindirim sistemi sağlığının artık kahvaltı karışımlarıyla da elde edilebileceğini gösterdi. Bu tür reformülasyonlar, doku ve lezzet bakımından tüketiciyi aldatmadan besin değerlerinin korunmasını sağlıyor. BENEO’nun sağlıklı sindirim sistemini destekleyen özel ürünlerine örnek olarak şekeri azaltılmış yüksek lif oranına sahip kahvaltılık barlar ve BENEO’nun prebiyotik lif inülini ile lif oranı zenginleştirilmiş meyveli yoğurtlar sayılabilir.

Unlu Mamuller

Sindirim sistemi sağlığını destekler nitelikte yeniden formüle edilmiş ürünlerle, daha genele hitap eden atıştırmalıklar yaratılabilir. BENEO’nun prebiyotik lifli inülini ve pirinçli özel bileşen maddeleri ile lif oranı yüksek, tam tahıllı tuzlu krakerler gibi tuzlu ürünler veya tatlıya düşkünlüğü olanlar için yüksek lif oranına sahip Fransız Madlen kekleri üretilebilir.

BENEO – Teknoloji Merkezi’ndeki gibi uzmanlar sayesinde, üreticiler, çeşitli kahvaltılık ürünlerde ve diğer unlu mamullerde, sindirimi kolaylaştıran en son içeriklerin faydalarını en tepeye çıkarabiliyorlar. Ayrıca, BENEO Enstitüsü’nde gerçekleştirilen çalışmaları sonunda, Avrupa’da daha önce görülmemiş paketleme talepleri de yapılabiliyor.

[1] Kaynak: http://www.nutraceuticalsworld.com/issues/2015-11/view_features/key-trends-in-functional-foods-beverages-for-2016#sthash.2broUOKx.dpuf

[2] Kaynak: BENEO Consumer digestive health research 2015

[3] Kaynak: Mintel GNPD 2015

[4] Kaynak: Euromonitor International, digestive health survey 2015

[5] Kaynak: BENEO Consumer digestive health research 2015

[6] Source: Mintel’s Global Food and Drink Trends 2016, www.mintel.com

[7] Not: AB’deki bağırsak hareketleri düzeni sağlık beyanı, ister gün içinde çeşitli öğünlere de bölerek, BENEO Orafti® içeren ürünlerden 12 gr. tüketen sağlıklı yetişkin bireyler için geçerlidir. Ancak, haftalık daha az zorlukla dışkılamanın haftalık miktarında ortalama bir artış içiin etkili olabilecek hindiba kökü lifi  miktarı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bağırsak hareketlerinde düzen artışı, kabızlık ile hassas bağırsak sendromu (IBS-C) yaşayan hastalarda 3gr’a kadar düşebilen günlük inülin alımında gözlemlenebiliyor.  Referans: Isakov, V.; Pilipenko, V.; Shakhovskaya, A.; Tutelyan, V. (2013):  İnülin ile zenginleştirilmiş yoğurdun kabızlık ile hassas bağırsak sendromu yaşayan hastaların bağırsak hareketleri üzerindeki etkisi : pilot çalışma : FASEB J 27; Ib426.

[8] Kaynak: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015R2314&qid=1450113112441&from=EN

[9] Kaynak: Euromonitor International, digestive health survey 2015

[10] Kaynak: BENEO Consumer digestive health research 2015

[11] Kaynak: BENEO Fibre Research 2012/13

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER