Tezman Holding, kuruluşu Sel Sanayi’nin ürettiği Türkiye’nin ilk helal sertifikalı sığır jelatinini 25 ülkeye ihraç ediyor.

2008 yılında yüzde 100 sığır derisinden gıda ve farmasötik jelatin üretimine başlayan Sel Sanayi, üreticisi olduğu sığır jelatini için 2012 yılında TSE’de, 2014 yılında ise Endonezya ve Malezya’da tanınan Helal Certificates Institute’den Helal Gıda belgesi aldı. Şirket, sığır jelatini üretiminin yüzde 40’ını iç piyasaya sunarken, yüzde 60’ını başta Avrupa olmak üzere Amerika, Ortadoğu ve Asya’nın 25 ülkesine ihraç ediyor. Şirketin SelJel markalı gıda jelâtini; şekerleme, yumuşak şeker, marshmallow, pişirilebilir paket tatlı üreticileri tarafından kullanılıyor.

2018’de 50 milyon TL yeni yatırım

Şirketten yapılan açıklamada, 2018 ve 2019 yıllarında 50 milyon TL yeni yatırım yaparak kapasite ve istihdam artışının yanı sıra Türkiye’de daha önce üretilmeyen yepyeni bir sektöre girilmenin de planlandığı bildirildi.

Jelatin nedir ve nerelerde kullanılır?

SEL Sanayi’nin ürettiği jelatin, sığır hayvanlarının derilerinden hidroliz yoluyla elde edilen saf ve doğal bir protein. Jelatin, günümüzde hidrokolloid (su tutucu) ailesindeki en işlevsel gıda öğesi olarak değerlendiriliyor. Bir gıda ürünü olan jelatinin E kodu yoktur. Eşsiz aminoasit yapısı sayesinde, gıda takviyeleri üretiminde de kullanılıyor.

Ülkemizde gıda jelatini, ağırlıklı olarak şekerleme üretiminde jelibon, marshmallow ve toffee tarzı yumuşak şekerlemelerde kullanıldığı gibi, çeşitli süt ve et ürünlerinde, meyve sularında, şaraplarda yer alırken, ilaç sektöründe de yumuşak ve sert kapsüllerin imalinde kullanılıyor. Koruyucu katkı maddesi içermediği için E kodu da bulunmayan jelatin, hayatımızın hemen her alanında bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz