Verbraucherzentrale Hamburg isimli bir Alman tüketici derneği, İtalyan Ferrero’nun ünlü sürülebilir çikolatası Nutella’nın reçetesinde (içeriğinde) gizlice değişikliğe gittiğini iddia etti. Avrupa basınında yer alan haberlere göre dernek, Nutella’nın artık daha fazla şeker ve süt tozu içerdiğini, buna karşın bileşimindeki kakao miktarının azaldığını söylüyor.

Hamburg merkezli bir tüketici derneğinin internet sayfasında paylaştığı bilgilere göre Nutella’da artık daha fazla yağsız süt tozu, daha fazla şeker, daha az yağ ve daha az kakao var. Verbraucherzentrale Hamburg isimli Alman tüketici derneği, Nutella’nın bileşimindeki yağsız süt tozunun payının %7,5’den, %8,7’ye yükseldiğini; buna paralel olarak ürünün besin değerlerinin de değiştiğini söylüyor.

Foto: Verbraucherzentrale Hamburg (http://www.vzhh.de/ernaehrung/573213/nutella.aspx)

Nutella etiketini inceleyen dernek, sonuç olarak, şeker içeriğinin %55,9’dan %56,3’e çıktığını, bununla birlikte yağ içeriğinin %31,8’den %30,9’a düştüğünü kaydederek; bunun, yağsız süt tozu (daha fazla şeker) içeriği ve az yağlı kakao (daha az yağ) içeriği ile ilişkili olabileceğini belirtti. Dernek, ayrıca konunun Almanya’da siyasi olarak takip edilmediğini, Ferrero’nun mevcut tarifi değiştirmekle yaptığı şeyin, yüksek şeker içeriği göz önüne alındığında, sağlık politikacılarının obezite ile mücadele gibi konularda istediği şeyin tam tersi olduğunu iddia etti.

Yağsız süt tozunun genellikle kakao tozundan daha ucuz olduğunu belirten Verbraucherzentrale Hamburg, Ferrero’nun bu tarif değişikliği ile özellikle Nutella’da kullandığı bileşenlerle ilgili tasarruf etmek istediğinden kuşku duyduklarını açıkladı.

Öte yandan yine Avrupa basınında yer alan haberlere göre Ferreo, Almanya’da faaliyet gösteren yan kuruluşu aracılığıyla konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. İtalyan şirket açıklamasında; “Bileşen listesi, her zamanki gibi, Nutella kavanozlarında ve web sayfamızda görüntülenebiliyor. Diyet açısından bakıldığında, tüm ilgili hususların aynı olduğu görülecektir” dedi.

Ayrıca BFM Business ile temas kurduğu belirtilen İtalyan üreticinin, Nutella’nın tarifinin daha fazla yağsız süt tozu ekleyerek geliştirildiğini doğruladığı da haberlerde yer alıyor. Bu değişikliği dünyanın dört bir yanında ürünü standartlaştırma amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Ferrero, değişikliklerin ürünün kalitesini, tat ve dokusunu etkilemediğini vurguladı.

Kaynak:

http://www.vzhh.de/ernaehrung/573213/nutella.aspx

http://bfmbusiness.bfmtv.com/entreprise/l-italien-ferrero-a-change-la-recette-de-son-nutella-1296121.html

http://www.dw.com/en/is-nutella-recipe-change-sugar-coating-quality/a-41265620

https://www.lesechos.fr/industrie-services/conso-distribution/030832585595-ferrero-a-discretement-change-la-recette-du-nutella-2127820.php 

http://www.sueddeutsche.de/stil/rezeptur-frueher-war-mehr-kakao-1.3738234

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER