Fakıbaba: “Aksine NBŞ ithalatına sınırlama söz konusu”

Bakan Fakıbaba, kamuoyundaki iddiaların aksine, Bosna Hersek ile yapılan Serbest Ticaret Antlaşması kapsamında, sıfır gümrük ile yapılabilen NBŞ ithalatına sınırlama getirildiğini ve 20 bin tonla sınırlandırıldığını açıkladı. Belirlenen sınırın üzerindeki ithalatlar için ise %135 gümrük vergisi uygulanacağını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 11 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Bosna ve Hersek Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar” ile ilgili olarak bazı medya organlarında çıkan haberler ve bazı siyasetçilerin açıklamaları üzerine açıklamalarda bulundu.

Söz konusu Kararın, Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarını düzenlediğine dikkat çeken Fakıbaba, Karar kapsamında NBŞ’ye ithalat kapılarının açıldığına dair kamuoyunu yanlış yönlendirmeye dönük iddiaların dile getirildiğini ifade etti.

NBŞ kotasının %10’dan %5’e düşürülmesi sonrası ortaya çıkan kota fazlasının, kamu fabrikalarını elinde bulunduran Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye aktarıldığını söyleyen Fakıbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

“Böylelikle bir taraftan NBŞ tüketimi sınırlandırılırken, diğer taraftan pancar şekeri üretimi yaklaşık 140 bin ton artırılmıştır. Pancar şekerinde sağlanan bu artış sonucunda, ülkemiz çiftçisi yaklaşık 1 milyon ton daha fazla pancar üretecektir.

Bunun yanı sıra, NBŞ ve pancar şekeri ithalatında bugüne kadar uygulanan gümrük vergisi tarifesinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve mevcut uygulama aynen devam etmektedir.

Bu Karar ile de, 2003 yılı Temmuz ayından itibaren dost ve kardeş ülke Bosna Hersek ile yapılan Serbest Ticaret Antlaşması kapsamında, sıfır gümrük ile yapılabilen NBŞ ithalatına sınırlama getirilmiş ve 20 bin tonla sınırlandırılmıştır. Böylece belirlenen sınırın üzerindeki ithalatlar için %135 gümrük vergisi uygulanacaktır.

Dolayısıyla NBŞ ithalatını artıracak şekilde Bosna Hersek’e izin verildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine NBŞ ithalatına sınırlama söz konusudur.”

“Domuz, at, eşek eti ve sakatatı ithalatı diye bir şey yok”

Kamuoyunda yine aynın Karar kapsamında domuz, at, eşek eti ve sakatatlarının ithal edileceğine dair bir yanlış anlamanın olduğunu da ifade eden Fakıbaba, bu yanlış anlamanın kaynağının Karar’da yer alan Gümrük Tarife Pozisyonunda yer alan tanımlamadan kaynaklandığını belirtti.

Tarife Kontenjanı düzenlemesinde, ithal edilecek ürünlerin dörtlü olarak sınıflandırıldıklarından, birden fazla ürününü aynı grup içinde yer alabildiğine işaret eden Fakıbaba; “Bu Karar’daki 02.06 Gümrük Tarife Pozisyonunun, 2018 yılı Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki karşılığı “Sığır, Domuz, Koyun, Keçi, At, Eşek, Katır veya Bardoların yenilen sakatatı (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş)” olarak tanımlandığı için listede bu şekilde yer almıştır.

Ancak söz konusu Karar kapsamında ithalatın gerçekleştirilmesi, Bakanlığımız mevzuatının imkân verdiği ölçüde gerçekleşebilmektedir.

Dolayısıyla listede yer alan “Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatları”nın, ülkemiz mevzuat kapsamında oluşturulmuş ülke/işletme listeleri ve sağlık/teknik şartları belirleyen düzenlemeler bulunmadığından ithalatının yapılması mümkün değildir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz