2019-2020 sezonu zeytinyağı rekolte tahminine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, rrekolte çalışmalarına göre Aydın’da 22 milyon 193 bin 288 adet meyve veren ağaç varlığından 62 bin 272 ton zeytinyağı elde edileceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, 2019-2020 sezonu rekolte çalışmaları sonucu açıklanan 224 bin 595 ton rakamının sektör adına sevindirici olduğunu belirtti.

UZZK tarafından organize edilerek Aydın Ticaret Borsası tarafından katkı sağlanan 2019-2020 yılı ülke geneli zeytinyağı rekoltesi 224 bin 595 ton olarak açıklandı. 2019-2020 sezonu zeytinyağı rekolte tahminine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, rrekolte çalışmalarına göre Aydın’da 22 milyon 193 bin 288 adet meyve veren ağaç varlığından 62 bin 272 ton zeytinyağı elde edileceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Rekolte çalışmaları sonucu açıklanan rakamların sektör adına sevindirici olduğunu ifade eden Çondur, “2019-2020 zeytin zeytinyağı sezonunun hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Zeytinyağında tağşişe dikkat

Ülkemizde zeytinyağı sektörünün en büyük sorunlarından birinin, zeytinyağında hile yapılması olduğuna dikkat çeken Çodur, ilgili makamlar tarafından taklit ve tağşişe uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı düzeyde arttırılmasının, tağşişli zeytinyağı ticareti yapanların nitelikli suçlar kapsamında cezalandırılmasının, tağşişli yakalanan yağ miktarı ile orantılı caydırıcı para cezası uygulanmasının gerektiğini söyledi. Ayrıca, yol kenarlarında denetimsiz ve kontrolsüz zeytinyağı satışlarının önlenmesi ile ilgili tedbirlerin alınmasını da istedi.

Zeytine destek, zeytinyağında prime artış

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe rekabet edebilirliğin artması amacıyla, zeytine prim desteği sağlanmasını ve mevcut zeytinyağı priminin arttırılması gerektiğini vurgulayan Çondur, ATB tarafından sektör ile ilgili talep, sorun ve önerilerin gerekli makam ve mercilere sürekli olarak iletildiğini, konunun hassasiyetle takip edildiğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın