Arınık: “Sağlıklı toplumun yolu sütten geçer”

0
397

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı bir toplum olmanın yolunun, düzenli ve dengeli olarak süt ve süt ürünü tüketmekten geçtiğini söyledi. 

Sütün başta protein ve kalsiyum olmak üzere içerdiği diğer mineral ve vitaminlerle en besleyici gıdaların başında geldiğini söyleyen Arınık, 21 Mayıs Dünya Süt Günü vesilesiyle sağlıklı ve güvenli beslenme için anneleri, babaları, çocukları ve tüm süt sevenleri; üreticisi, ismi ve adresi belli, markalı ve ambalajlı süt ve süt ürünleri tercih etmeye çağırdı.

Süt ve süt ürününü ambalajlı tercih edin

“Süt, son derece hassas ele alınması gereken bir besin maddesi” diyen Arınık, “Süt, oksijenle temas ettiği andan itibarın mikroorganizmalar da hızla üremeye başlıyor. Bu nedenle süt ürünlerinin modern ve bilimsel yöntemlerle işlenmesi, muhafaza edilmesi ve tüketiciye doğru şekilde ulaştırılması kilit önem taşıyor. Türkiye’nin ambalajlı ve markalı süt kuruluşları, ürünlerini sütün sağılmasından tüketiciye gelinceye kadarki tüm aşamalarında yüzlerce denetimden geçerek son kullanıcıya ulaştırıyor” bilgisini paylaştı.

Türkiye’de süt üretimi artıyor

Ülkemizdeki çiğ süt üretiminin düzenli olarak artış gösterdiğini sözlerine ekleyen Cevdet Arınık, 2010 yılında Türkiye’de 12 milyon ton seviyesinde bulunan süt üretiminin, 2018’de 22 milyon tona ulaştığını dile getirdi. Arınık, “çiftçilerimizin ürettiği bu sütün yüzde 48’i süt sanayi işletmeleri tarafından işlenerek, pastörize süt, peynir veya diğer süt ürünlerine dönüştürülüyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın