Anadolu Birlik Holding’in kredi yapılandırma için bankalarla görüştüğü iddia ediliyor

Torku markasının da sahibi olan Türkiye’nin en büyük gıda holdinglerinden Anadolu Birlik Holding’in borç yapılandırması için bankalarla görüşme haline olduğu iddia edildi. İddianın sahibi ise ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg.

Bloomberg’te bugün yayınlanan Kerim Karakaya ve Ercan Ersoy imzalı haberde, Torku markasının da sahibi olan Konya merkezli Anadolu Birlik Holding’in enerji yatırımları için kullandığı kredilerin yapılandırması için bankalarla görüştüğü iddia edildi. Anadolu Birlik Holding’in, döviz cinsinden kredilerini geri ödemekte zorlanan bir dizi Türk enerji şirketinin en sonuncusu olduğu vurgulanan haberde, TÜSİAD’ın, enerji şirketlerinin bankalara yaklaşık 50 milyar dolar borçlu olduğuna ilişkin bir ifadesine de yer verildi.

Bloomberg’in konuyla ilgili iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Anadolu Birlik Holding A.Ş., enerji sektöründeki yatırımlarını finanse etmek için çektiği kredilerde vadeleri uzatmak istediğini, görüşmeler özel olduğu için de şirket kimliğinin gizli tutulmasını istedi. Şirketin, 2 milyar dolarlık toplam borcunun yarısından daha az bir kısmını yeniden yapılandırmaya çalıştığı ve bankalarla görüşmelerin önümüzdeki iki ay içinde tamamlanabileceği belirtiliyor.

Haberde, şirketin, 2013 ve 2015 yıllarında 1.7 milyar dolar karşılığında hükümetten iki enerji santrali almak için yaklaşık 1 milyar dolardan fazla borç aldığı kaydediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın