3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatını yerli ürünle ikame etti

DİMES CEO’su Ozan Diren: “Türkiye’de Sıkma ve Yüzde 100 portakal suyu üretiminde yerli portakal kullanan, bunun için üretim tesisinde özel üretim hattı kuran ilk markayız. Yerli portakal alımımızın, 9 bin tondan 17 bin tona çıkmasıyla, 3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatı, Türk çiftçisinin ürünü ile ikame edilir hale geldi.”

DİMES CEO’su Ozan Diren, 2019 yılı içerisinde yaklaşık10 milyon lira düzeyinde yatırım gerçekleştireceklerini bildirdi. Meyve suyu pazarında 2018 yılında konjonktürel bir daralma yaşandığını ifade eden Ozan Diren, DİMES’in pazardan olumlu ayrışma başarısını gösterdiğini ve yılı cirosal büyüme ile kapattığını kaydetti.

İhracatta agresif büyüme hedefleri olduğunu vurgulayan Diren, “İhracatta temel odağımız yüzde 100 ve sıkma kategorisi ürünler. Tüm dünyada beslenme farkındalığı ve tercihleri doğrultusunda önemi giderek artan yüzde 100 ve sıkma kategorisinde en çok çeşide sahip markayız. 2019 yılında ihracatta yüzde 50, hatta daha fazla büyüme hedefliyoruz.” dedi.

3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatının yerli ürünle ikamesini sağladı

DİMES’in, Türkiye’nin ilk meyve suyu Ar-Ge merkezini kuran firma olduğunu da anımsatan Ozan Diren, “Biz, aynı zamanda, Türkiye’de Sıkma ve Yüzde 100 portakal suyu üretiminde yerli portakal kullanan, bunun için üretim tesisinde özel üretim hattı kuran ilk markayız. Ar-Ge Merkezimiz’de geliştirdiğimiz ve bazı yerel portakal türlerinin kabuk acılığının, meyve suyuna geçmesini önleyen bir projemiz sayesinde, yerli portakal kullanım oranımızı bir yıl içerisinde yüzde 90 oranında artırdık. Türk çiftçisinden iki kata yakın oranda daha fazla portakal alıyoruz. Yerli portakal alımımızın, 9 bin tondan 17 bin tona çıkmasıyla, 3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatı, Türk çiftçisinin ürünü ile ikame edilir hale geldi” şeklinde konuştu.

Çocuklarımızın beslenmesinde maruz kaldığı 9 tehlikeli madde

Fransa , Gıda, Çevre ve İş Sağlığı &Güvenliği Ajansı (ANSES) 3 yaşın altındaki çocukların beslenmesini incelemeye aldı. ANSES tarafından yürütülen  çalışma, gıdalarda büyük miktarlarda bulunan ...

Zeytin mi önemli, tesis mi?

"Zeytin mi daha önemli, yoksa tesis mi?" Soruyu soran, bu ülkenin Başbakanı. Zeytin tartışmasında beni en çok üzen ve endişelendiren söz bu oldu.

DSÖ’nün tuz alımını azaltmada başarı sağlamak için model önerileri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yetişkinler ve çocukların günde 2 g’dan az sodyum (tuz olarak 5 g)  tüketmesini öneriyor ve toplumun tuz alım miktarını 2025’e kadar %30 azaltmayı hedefliyor.

İstihdam, büyüme ve üretimde sürdürülebilirlik

Söylemekte zorlanıyor olsam da "sürdürülebilirlik" kelimesini seviyorum. Genellikle doğal hayatın ve insan yaşamının korunması söz konusu olduğunda gündeme gelse de madalyonun diğer yüzünde ekonomik yaşam var. Hangi açıdan bakarsak bakalım, sürdürülebilirlik, işimizin, kaynaklarımızın ve sahip olduklarımızın gelişerek devam ettirilmesini ifade eden bir kelime.

Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli

Her işin bir başlangıç noktası var. O nokta doğru tayin edilmezse istenen sonuçların alınması mümkün değil hatta tersine, bulunulan noktadan geri gidilmesi sıkça görülen bir durum. Bir ülkenin tarımda başarılı olabilmesi de "tarım ürünlerinin ekolojik ve ekonomik olarak en uygun ülkenin neresinde yetiştirilebileceğinin" tespiti ile mümkün. Başlangıç noktası bu tespit yani. Sonraki adım ise tespitin plana dönüştürülerek, uygulanabilir bir model oluşturulması.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Tüketici güveninde keskin düşüş

Nisan ayında 63,5 olan tüketici güven endeksi Mayıs ayında 55,3’e gerileyerek bu yılın en düşük seviyesine indi. Tüketici güveni bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21, Nisan ayına göre ise yüzde 13 azaldı.

Obeziteye neden olan 10 risk faktörü

Obezite bir estetik veya duruş problemi değil, hastalıktır. Yapılan araştırmalar 2030 yılında obezitenin yılda 500 bin kanser vakasına neden olacağını göstermektedir. Kanserlerin %7’sininin oluşumunda obezitenin doğrudan etkisi görülmektedir. Ayrıca pek çok kronik hastalığın en önemli nedenlerinden biridir. Eğer bir kişi yaklaşık olarak 1 kilo verirse, dünyadaki yıllık 100 bin kanser vakası engellenebilir.

100. yıl

Büyük Türk Milleti'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Saygı, sevgi ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Diğer millî bayramlarımız olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte bu bayram da milletimize, anasının ak sütü gibi helaldir. Bayramlar, bayram gibi kutlanmalıdır: güvenle, gururla, onurla, coşkuyla; şanına yakışır biçimde ama mutlaka "birlikte".
4,798BeğenenlerBeğen
394TakipçilerTakip Et
499TakipçilerTakip Et
İstanbul
açık
27.9 ° C
30 °
26 °
41 %
3.6kmh
0 %
Sal
27 °
Çar
23 °
Per
22 °
Cum
22 °
Cts
21 °