3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatını yerli ürünle ikame etti

DİMES CEO’su Ozan Diren: “Türkiye’de Sıkma ve Yüzde 100 portakal suyu üretiminde yerli portakal kullanan, bunun için üretim tesisinde özel üretim hattı kuran ilk markayız. Yerli portakal alımımızın, 9 bin tondan 17 bin tona çıkmasıyla, 3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatı, Türk çiftçisinin ürünü ile ikame edilir hale geldi.”

DİMES CEO’su Ozan Diren, 2019 yılı içerisinde yaklaşık10 milyon lira düzeyinde yatırım gerçekleştireceklerini bildirdi. Meyve suyu pazarında 2018 yılında konjonktürel bir daralma yaşandığını ifade eden Ozan Diren, DİMES’in pazardan olumlu ayrışma başarısını gösterdiğini ve yılı cirosal büyüme ile kapattığını kaydetti.

İhracatta agresif büyüme hedefleri olduğunu vurgulayan Diren, “İhracatta temel odağımız yüzde 100 ve sıkma kategorisi ürünler. Tüm dünyada beslenme farkındalığı ve tercihleri doğrultusunda önemi giderek artan yüzde 100 ve sıkma kategorisinde en çok çeşide sahip markayız. 2019 yılında ihracatta yüzde 50, hatta daha fazla büyüme hedefliyoruz.” dedi.

3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatının yerli ürünle ikamesini sağladı

DİMES’in, Türkiye’nin ilk meyve suyu Ar-Ge merkezini kuran firma olduğunu da anımsatan Ozan Diren, “Biz, aynı zamanda, Türkiye’de Sıkma ve Yüzde 100 portakal suyu üretiminde yerli portakal kullanan, bunun için üretim tesisinde özel üretim hattı kuran ilk markayız. Ar-Ge Merkezimiz’de geliştirdiğimiz ve bazı yerel portakal türlerinin kabuk acılığının, meyve suyuna geçmesini önleyen bir projemiz sayesinde, yerli portakal kullanım oranımızı bir yıl içerisinde yüzde 90 oranında artırdık. Türk çiftçisinden iki kata yakın oranda daha fazla portakal alıyoruz. Yerli portakal alımımızın, 9 bin tondan 17 bin tona çıkmasıyla, 3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatı, Türk çiftçisinin ürünü ile ikame edilir hale geldi” şeklinde konuştu.

Kamu spotlarıyla memleket kurtarılmaz

Ali Osman Mola - Sayın Bakan, lütfen tarım arazilerinin yok edilmesi sorununu bir an önce halledin. Emin olun, yapmayı düşündüğünüz bütün hizmetler içinde en önemlisi bu. O kadar ki diğerlerinin hepsine bedel ve hepsi toprağın varlığına bağlı. Hayırla anılmak istiyorsanız hızlı davranın çünkü beyanatınızdan bugüne kadar geçen sürede, 25 bin hektar toprak daha tarım dışına çıkarıldı. Yine beyanatınızdan hareketle söylüyorum: "Böyle giderse üç beş nesil sonra Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ihtiyaç olmayacak."

Bakan Çelik, zehir zemberek

Tam "Türkiye'de süt üreticileri ve üretimi"ni farklı noktalardan değerlendirdiğim -bir hayli de uzun- yazımı bitirmişken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in, Cumartesi günü Konya'da düzenlenen "İç Anadolu Bölgesi Sektörel Ortak Akıl Toplantısı"nda, "süt sanayicileri" ile ilgili çok sert açıklamalar yaptığı haberi geldi.

Organik tarım üzerine düşünceler

Organik tarım, hem doğal dengeyi korumanın hem sürdürülebilir üretimin, organik ürünler ise beslenme yoluyla hastalıklardan korunmanın en etkili yolu olarak insanlığın gündemindeki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor.

19,9 milyar TL nereye gitti?

Bilginin kaynağı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı. Hayvancılığa verilen desteklerle ilgili soru önergesini cevaplayan Bakanlık, 2003-2016 Temmuz ayı sonu itibarıyla hayvancılığa 19,9 milyar TL destek sağlandığını açıkladı. Cevapta 2002'deki destek miktarının 83 milyon TL, 2015 yılındaki destek miktarının ise 2,9 milyar TL olduğu belirtiliyor. Ayrıca hayvancılığın toplam destek miktarı içerisindeki payı 2002'de yüzde 4,4 iken 2015'te yüzde 29'a çıkarılmış.

Gıdada “aracıyı aradan çıkarmak” mümkün mü?

Aracılara derslerini vermek için ucuz mal ithal edilebilir mi? Evet ama sürdürülebilir değil. Bunun zararı, sonuçta, aracılara değil üreticilere yansır. "Et" konusunda yıllardır deneniyor, biz de her seferinde "Bunlar geçici çözümler, sonunda kendi üreticinizi vurursunuz." diyoruz; öyle de oluyor ama hâlâ amacına ulaşmayacak tehditler, tedbir sanılıyor.

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

Tarım Bakanlığı: Su sıkıntısı öngörülmüyor

Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli, Türkiye'de barajlarda yeteri kadar su bulunduğunu ve içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini açıkladı.

ZMO: Pansuman önlemlerle tarım sektörünün kalıcı sorunları çözülemez!

Ziraat Mühendisleri Odası, tarımsal faaliyette bulunan üreticilere verilen her türlü desteğin olumlu olduğunu, ancak bununla birlikte, tarım ve gıda sektörünün yapısal sorunlarına yönelik bütüncül önlemler alma yerine, alınan parçacı güncel önlemlerle sorunların çözümüne ilişkin bazı konu başlıklarında kamuoyunda ciddi kuşkular oluştuğuna dikkat çekti.

Koronavirüs, ekolojik dönüşüm için fırsat sunuyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği: “Koronavirüsün, insanlığa yaşattıklarıyla, doğa dostu üretim ve tüketim yöntemlerini benimseyerek, ekolojik yaşam alışkanlıklarının geliştirilmesi yönünde bir fırsat sunduğunu düşünüyoruz.”
4,813BeğenenlerBeğen
534TakipçilerTakip Et
640TakipçilerTakip Et
İstanbul
parçalı bulutlu
9.2 ° C
10.6 °
8 °
81 %
4.1kmh
75 %
Cts
10 °
Paz
10 °
Pts
15 °
Sal
15 °
Çar
9 °