“29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü”

2116

Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen “29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü” etkinliğine katılacak olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlığın, “GIDANI KORU-Sofrana Sahip Çık” kampanyasını dünyaya tanıtacak.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Çevre Programı ve diğer ortaklarıyla yarın (29 Eylül) ilk Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’nü kutlayacaklar.

Etkinlik, yükselen küresel açlık ve iklim değişikliği, COVID-19 salgınının milyonlarca insanın gıda ve beslenme güvenliği üzerinde devam eden tehdidi ve salgından kaynaklanan hareket ve ulaşım kısıtlamalarıyla artış gösteren gıda kaybı ve  israfı kapsamında ele alınacak.

COVID-19 bir yana, her sene dünyadaki gıdanın yüzde 14’ü satış aşamasına ulaşamadan kayboluyor. Yaşanan gıda kaybı yıllık 400 milyar dolara mal olurken, gıda kaybı ve israfı birlikte küresel sera gazı salımınının yüzde 8’ini oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu küresel etkinliğin, gıda kaybı ve israfını önlemek için herkesi harekete geçirecek  güçlü bir mesaj göndermek için de büyük bir fırsat olduğunu belirtiyor.

“29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü” etkinliği, 29 Eylül’de Ankara saatiyle 17:00-20:30 arasında dijital olarak kutlanacak.

BM Genel Sekreteri António Guterres’in mesajları ile başlayacak etkinliğe, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katılacak. Pakdemirli buradaki konuşmasında, Bakanlığının “GIDANI KORU-Sofrana Sahip Çık” kampanyasını dünyaya tanıtacak.

Etkinlik, Andora, Arjantin ve San Marino gibi BM Genel Kurulu’nda gıda kaybı ve israfının uluslararası gün olarak kutlanması için geçen sene oy birliğiyle destek veren ülkeler ve gıda kaybı ve israfının azaltıması için öncü küresel çaba gösteren iki BM Ajansı, FAO ve BM Çevre Programı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek.

Etkinliğe; FAO Genel Direktörü QU Dongyu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Arjantin Tarım Bakanı Luis Basterra, San Marino Dışişleri Bakanı Luca Beccari, Andorra Dışişleri Bakanı Maria Ubach Font, IFAD Başkanı Gilbert F. Houngbo, Danimarka Çevre Bakanı Tejs Binderup, Dünya Gıda Komitesi İcra Direktörü David Beasley ve birçok ülke yöneticisinin katılacağı bildirildi.

“GIDANI KORU – Sofrana Sahip Çık”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde gerçekleştirdiği “GIDANI KORU – Sofrana Sahip Çık” Kampanyası ile ulusal ve uluslararası ölçekte yeni bir girişim başlatmış ve “Türkiye’nin Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine İlişkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı” oluşturarak kamuoyu ile paylaşmıştı. (www.gidanikoru.com)

Ayrıca, konunun uluslararası boyutunun önemi doğrultusunda ve ülkemizin katkılarıyla da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen karar ile “29 Eylül” “Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü” olarak ilan edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın