Yeni yılda tüketicilerin gıda ve içecek tercihlerine yön verecek trendler listesinde “duyarlı tercihler” ilk sırada. Innova Market Insights’a göre, gıda tercihleri konusunda daha düşünceli ve duyarlı davranan tüketiciler, şirketlerin ürünlerini üretim, ambalajlama ve etiketleme şekillerini değiştirmelerinde yön verici olmaya devam edecekler. 

Innova Market Insights pazar araştırma şirketinin dünya genelinde gıda ve içecek alanında gelişmeleri analiz ederek ve gerçekleştirdiği tüketici araştırmaları sonucu hazırladığı Gıda ve İçecek 2018 İlk On Trendi listesinde “Duyarlı Tercihler” ilk sırada yer alıyor.

Araştırma şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, gıda tercihleri konusunda daha düşünceli ve duyarlı davranan tüketiciler, şirketlerin ürünlerini üretim, ambalajlama ve etiketleme şekillerini değiştirmelerinde yön verici olmaya devam edecekler.

Şirketin yaptığı araştırmaya göre sağduyulu gıda tercihleri yapma konusunda tüketiciler günümüzde daha bilinçli. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde her on tüketiciden dördü “sağlıklı gıda” tüketimini arttırdı ve her on tüketiciden yedisi bileşenler listesini bilmek ve anlayabilmek istiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde her beş tüketiciden biri için  “gerçek” bileşenler gıda ve içecek seçimlerinde etkili oluyor. Tüketiciler aynı zamanda etik beyanlarına da önem veriyor. Ürünün sağlığa iyi geleceğine dair beyanlar da trend olmaya devam ediyor, bu beyanları taşıyan ürünlerin 2012 yılında %42 olan pazar payları 2017 yılında %49 seviyesine yükselmiş durumda.

Günümüzde tüketicilerin sağlıklı yaşam ve çevre konularında daha duyarlı olduğuna dikkat çeken  Innova Market Insights İnovasyon Direktörü Lu Ann Williams; “Dolayısıyla tüketicilerin sağlık, sürdürülebilirlik ve etik konularını göz önüne alarak gıda tercihlerinde daha duyarlı olmaya başlaması ve gıdalarında ne olduğunu bilmek istemeleri sürpriz değil.” açıklamasında bulunuyor.

2018 Trendleri  

Duyarlı tercihler: Tüketiciler daha sağduyulu gıda tercihleri yapma konusunda şimdiye kadar olduğundan çok daha bilinçli. Tüketiciler aynı zamanda tükettikleri gıdaların içeriğini ve nasıl üretildiğini öğrenmeye daha meraklı. Araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmalar ABD, İngiltere ve Almanya’da her iki tüketiciden birinin bileşenler listesini sıklıkla okuduğunu ve ABD ve İngiltere’de tüketicilerin %70’inin bileşenler listesini bilmek ve anlamak istediğini ortaya koyuyor. Aynı zamanda etik konulara duyulan ilginin artması da son yıllarda gıda ve içeceklerde etik beyanının daha fazla kullanılmasına yol açtı. Bu beyanı taşıyan ürünler 2011 ve 2016 yılları arası dönemde %44 oranında büyüme sergilediler.

Daha hafif lezzetler: Tüketiciler daha sağlıklı gıda ve içecek tüketimlerine yöneldikçe daha az alkollü, şekerli ve hafif ve hatta daha ufak porsiyonlu ürünler artık daha fazla üretiliyor. Ancak tüketiciler daha “light” (hafif) ürünleri tercih etse de yüksek kalite ve tanıdık tattan ödün vermek istemiyor.

Pozitif üretim: Tüketiciler doğallık ve minimal üretim teknikleri konularına daha fazla ilgi duyuyor. Endüstri de yeni üretim tekniklerinin yanı sıra geleneksel üretim süreçlerini tekrar kullanmaya başlıyor.

Döngünün tamamlanması: Döngünün tamamlanması fikri yaygınlaşıyor. Tüketiciler şirketlerin ve markaların kaynaklar konusunda daha akıllıca davranmasını beklentisinde.

Kahvecilerin ötesinde: Kahve, milenyum ve Z kuşağı tüketiciler arasında açık bir şekilde trend olsa da aynı zamanda çay da daha genç kuşakta yeniden keşfedilmeyi bekliyor. Kahvenin tadı ve çayın sağlıklı imajı endüstrinin sıcak ve soğuk içecekler dışındaki kategorilerde de (enerji yiyecekleri, yoğurt, reçel vb.) kahve ve çayı daha fazla kullanmasını sağlıyor.

Araştırma şirketi tarafından 2018’in trendleri arasında gösterilen diğer başlıklar ise; rengi ile söyle, dışarıda yemek moda, atıştırmalıklardan mini yemeklere, okyanus bahçesi ve cömert seçim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz