Tükettiğimiz Başlıca Alerjik Gıdalar ve Alerji Belirtileri

Gıda hassasiyeti, normal tüketicilerin güvenle tükettiği gıdalara karşı alerjik kişilerde gelişen ve istenilmeyen bir reaksiyondur. Bu durum, gıda alerjenlerini, gıda intoleransını, mikrobiyal zehirlenmeleri ve kimyasal duyarlılığı içerir. Gıda alerjisi ise vücut bağışıklık sistemi tarafından tetiklenen, gıdalara karşı verilen anaormal bir tepkidir. Gıda kaynaklı alerjik reaksiyonlar yer yer ciddi hastalıklara ve ölümlere neden olabilir.

Özel Gıda Bal: Bal Kalitesi ve Balın Antioksidan Biyoaktif Bileşenleri

ÖzetBu makale kapsamında, balın tanımı, üretime, pazara satışa, tüketime arza göre balların sınıflandırılması, balın temel besin bileşimi, mineral ve vitamin düzeyi, şeker bileşimi, balın...

Yazarımız Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve ekibinden Türkiye’de Bir İlk!

Gıdalar, Beslenme ve Kanser köşemizin yazarı, Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi DEPARK Teknopark...

Fenolik Kuersetin Diglukozidlerin Kaynağı Soğan Kabuğu Tozu

Soğan kabuklarının içerdiği güçlü flavonoidler ve flavonollerden dolayı önemli bir antioksidan deposu olduğu ortaya konulmuştur, kan akışını hızlandırarak kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Şekerli Gıdalarda Sıklıkla Kullanılan Mısır Şurubu Nedir?

Mısır Şurubunun Kaynağı Nedir, Nasıl Üretiliyor? Neden Kullanımda? Mısır Şurubunun Metabolizmadaki Absorbsiyonu... Mısır Şurubunun Sağlığa Etkileri... Mısır Şurubunun Ürünlerin Kalitesi Üzerine Etkileri...

Gıdalarda Karotenoid Biyoaktifler:  Karotenoidlerin Gıda Boyası ve Yem Katkı Maddesi Olarak...

Karotenoidler, genel olarak yağda çözünen ve bitkisel, hayvansal ürünlere sarıdan kırmızıya kadar renk veren ve doğada 100.000.000 kadar farklı tonu bulunan bitkisel pigmentlerdir.

Fonksiyonel Kabuklu Meyve: Ceviz

Ceviz meyvesinin, gerek sağlıklı yağ profili, sahip olduğu bitkisel proteinler, lifler, gerekse melatonin, bitkisel steroller, folat, tanen ve antioksidan polifenolleri içermesinden dolayı gıda değeri oldukça yüksektir.

Çikolata, Lokum ve İkramlık Şeker Kalitesi…

Kaliteli çikolata, lokum ve ikramlık şekerlerin üretildiği tesislerin kalite standartlarını gösteren ISO 22000 Gıda Güvenliği ve HACCP sistemine sahip olduğu normların olduğu paketli ambalajlı ürünler tercih edilmeli ve satın alınan ürünlerde Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı izni olmalıdır. Merdivenaltı yapılan açıkta satılan dökme ürünler tüketilmemelidir.

Yazarlar

4,801BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
367TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.