Özel Gıda Bal: Bal Kalitesi ve Balın Antioksidan Biyoaktif Bileşenleri

ÖzetBu makale kapsamında, balın tanımı, üretime, pazara satışa, tüketime arza göre balların sınıflandırılması, balın temel besin bileşimi, mineral ve vitamin düzeyi, şeker bileşimi, balın...

Yazarımız Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve ekibinden Türkiye’de Bir İlk!

Gıdalar, Beslenme ve Kanser köşemizin yazarı, Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi DEPARK Teknopark...

Fenolik Kuersetin Diglukozidlerin Kaynağı Soğan Kabuğu Tozu

Soğan kabuklarının içerdiği güçlü flavonoidler ve flavonollerden dolayı önemli bir antioksidan deposu olduğu ortaya konulmuştur, kan akışını hızlandırarak kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Şekerli Gıdalarda Sıklıkla Kullanılan Mısır Şurubu Nedir?

Mısır Şurubunun Kaynağı Nedir, Nasıl Üretiliyor? Neden Kullanımda? Mısır Şurubunun Metabolizmadaki Absorbsiyonu... Mısır Şurubunun Sağlığa Etkileri... Mısır Şurubunun Ürünlerin Kalitesi Üzerine Etkileri...

Gıdalarda Karotenoid Biyoaktifler:  Karotenoidlerin Gıda Boyası ve Yem Katkı Maddesi Olarak...

Karotenoidler, genel olarak yağda çözünen ve bitkisel, hayvansal ürünlere sarıdan kırmızıya kadar renk veren ve doğada 100.000.000 kadar farklı tonu bulunan bitkisel pigmentlerdir.

Fonksiyonel Kabuklu Meyve: Ceviz

Ceviz meyvesinin, gerek sağlıklı yağ profili, sahip olduğu bitkisel proteinler, lifler, gerekse melatonin, bitkisel steroller, folat, tanen ve antioksidan polifenolleri içermesinden dolayı gıda değeri oldukça yüksektir.

Çikolata, Lokum ve İkramlık Şeker Kalitesi…

Kaliteli çikolata, lokum ve ikramlık şekerlerin üretildiği tesislerin kalite standartlarını gösteren ISO 22000 Gıda Güvenliği ve HACCP sistemine sahip olduğu normların olduğu paketli ambalajlı ürünler tercih edilmeli ve satın alınan ürünlerde Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı izni olmalıdır. Merdivenaltı yapılan açıkta satılan dökme ürünler tüketilmemelidir.

Kirazda Fitokimyasal Fenolik Antioksidanlar ve Fitonutrientler

Anayurdu Kuzey Anadolu ve Güney Kafkasya olarak bilinen kiraz, anahtar antioksidanların birkaç tipi ile yüklüdür. Hayati önem arzeden antioksidanlar, kanser ile ilişkilendirilen ve kardiyovasküler rahatsızlıklar, artritler, ve alzheimer gibi yaşla ilgili hastalıklarla ilişkilendirilen serbest radikallerin hücre tahrip edici etkilerini önleyen maddelerdir.

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
346TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.