Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz: “Türk mutfağı seferberliği başlatın.’’

0
3577
Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz: “Türk mutfağı seferberliği başlatın.’’

Gastrotalks konuğu Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türk mutfağı seferberliği başlatılmasını istedi.

“Kanaat Önderleri Konuşuyor” temalı Gastrotalks etkinliğinin konuk konuşmacısı TC. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz oldu. Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık gibi isimlerin de dinleyiciler arasında yer aldığı etkinlikte Yavuz; Türk Mutfağı’nın dünyada markalaşması için yapılabilecek yol haritası için önerilerini paylaştı.

Gastronomi Belgesi, GT hijyen belgesi, Gastroköy konularının masaya yatırıldığı ve Bakanlık çalışmaları kapsamında TGA (Turizm Geliştirme Ajansı)  ile yapılabileceklerin konuşulduğu etkinlikte, Bakan Yardımcısı Yavuz, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) ile işbirliğinin ve standartların önemine değindi.

Yavuz, özellikle ülkemizdeki restoranlarda menülerde yemeklerimizin adının Türkçe yazılması ve yurtdışında da bunun bir akım haline gelmesi için GTD’nin misyon üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Şeflerimizin yanı sıra restoranlarda kullanılması gereken ev yemekleri ve Türk ürünlerinin dünyaya yayılması gerekliliğini belirten Yavuz, GTD’nin bu konuda çabalarını desteklediklerini ve Gastronomi Turizmi konusunun bakanlık tanıtımlarında en önemli argüman olduğunu aktardı.

Yakın zamanda TC. Cumhurbaşkanlığı Külliye ile Türk Mutfağı yemek tarifleri kitabının da yabancı dilde yurtdışına giden resmi heyetler ile first lady’lere takdim ediliyor olmasının öneminden bahsetti.

Tüm bunların yanı sıra Türk Mutfağının sağlıklı beslenme konusunda çok önem arz ettiğini özellikle Akdeniz Mutfağı beslenmesinin tekrar ilgi çekmesinin ülkemiz için fırsat olduğunu belirtti.

Gastronomik ürün üretici firmaların ve sanayicilerin Gastronomi konusunda uzun vadeli işbirliklerinin önemini aktardı.

Çevre ve doğa politikaları hatta sürdürülebilir gıda politikaları için GTD’ye büyük iş düştüğünü aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here