Bocuse d’OR ödüllü Norveçli Şef Gunnar Hvarnes, Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Dünyaca ünlü Norveçli Şef Gunnar Hvarnes ile birlikte tezgahın başına geçen basın mensupları, güveçten pateye uzanan lezzetleri ustalıkla hazırladı.

Bocuse d’OR ödüllü Norveçli Şef Gunnar Hvarnes, Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi. İlk gün, beş yıldızlı otellerin Türk şeflerine çok özel bir yemek şovu düzenleyen dünyaca ünlü şef, ikinci gün ise basın mensuplarına özel bir atölye etkinliğine imza attı.

Bocuse d’OR ödüllü Norveçli Şef Gunnar Hvarnes:
“Bugün hazırladığımız yemeklerde Türkiye’den malzemeler kullandım. Bu da yemekleri benim de çok sevdiğim Türk mutfağına ve Türk damak tadına daha çok yaklaştırdı.”

15 Ocak Salı günü d.ream Academy’de gerçekleşen atölye etkinliğinde basın mensupları, “Kızarmış ekmek üzerine füme somon pate”, “Japonez sosu ve kişniş ile marine edilmiş somon” ve “Patlıcanlı, naneli, Çin lahanalı somon güveç” hazırladı. Şef Gunnar Hvarnes’ten tam not alan basın mensupları, birbirilerinin hazırladıkları yemeklerin tadına bakmayı da ihmal etmedi.

Gunnar Hvarnes: Türk damak tadına uygun lezzetler hazırladık

Norveç somonunun dünyanın farklı mutfaklarından pek çok lezzet ile eşsiz bir uyum sağladığını söyleyen Şef Hvarnes, “Bugün hazırladığımız yemeklerde Türkiye’den malzemeler kullandım. Bu da yemekleri benim de çok sevdiğim Türk mutfağına ve Türk damak tadına daha çok yaklaştırdı” dedi.

Zimowski: Her gün 14 milyon öğünde Norveç somonu tüketiliyor

Etkinlik boyunca basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Anette Grottland Zimowski ise Norveç’in bin yıla uzanan balıkçılık mirası hakkında bilgi verirken “Binlerce kilometrelik sahil şeridimizdeki soğuk ve berrak sular, bize balıkçılık yapmak için mükemmel doğal koşulları sunuyor. Biz de bunu en iyi şekilde değerlendirmek için büyük çaba gösteriyoruz. Norveç’te somon endüstrisi özellikle son 20 yılda, ileri teknoloji kullanımıyla birlikte sürdürülebilir ve çok kaliteli bir sektör haline geldi. Bunun neticesinde dünya genelinde her gün 14 milyon öğünde Norveç somonu tüketiliyor. Bu rakam, Norveç’in küresel anlamdaki büyük başarısını kanıtlarken bizleri de gururlandırıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın