Cinsiyet dengesini yakalayan ekipler, şirketlere yüzde 5 daha yüksek marka bilinirliği, yüzde 12 daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlıyor.

Sodexo’nun hazırladığı ‘İşyeri Trendleri Raporu’nun yeni sayısı yayınlandı. Kadınların iş yaşamındaki konumunun incelendiği rapor, cinsiyet dengesinin yakalandığı işletmelerin daha başarılı olduğunun altını çiziyor.

Sodexo’nun hazırladığı ‘İşyeri Trendleri Raporu’ incelemesinde kadınların iş yaşamındaki konumunu inceledi. İşyeri Trendleri Raporu’nda ön plana çıkan noktalara göre, cinsiyet dengesini yakalayan ekipler yüzde 5 yüksek marka bilinirliği, yüzde 12 daha yüksek müşteri memnuniyeti, yüzde 13 daha yüksek büyüme ve yüzde 23 daha yüksek kar sağlıyor.

Bunun yanında cinsiyet dengeli yönetimdeki şirketlerde iş kazaları da düşüyor.

ABD, Latin Amerika ve İngiltere’deki kamu kuruluşları incelendiği bir araştırmanın sonuçların da yer veren rapor, üst yönetimlerinde en az yüzde 25 cinsiyet çeşitliliği sağlayan kurumların, yüzde 15 daha fazla kar sağladığına dikkat çekiyor. Kadınlar, dünya çapındaki şirketlerin üst yönetiminde yüzde 24 oranında yer alıyor. Bu oran, 2011’den bu yana sadece yüzde 3 oranında bir yükseliş anlamına geliyor.

Sodexo Türkiye Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu: “İş dünyası kadınlardan çok şey öğreniyor.”

Rapora göre, ABD’de çalışanların yüzde 40’ı, kadınların iş dünyasında üst kademelerde yer almak için erkeklerden çok daha fazla çalışması gerektiğine inanıyor. Utah State Üniversitesi’nin araştırmasına göre ise kadınların iş yaşamında karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma olasılığı daha yüksek.

Raporu yorumlayan Sodexo Türkiye Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “İş dünyası kadınlardan çok şey öğreniyor.” dedi. 72 ülkede hizmet veren Sodexo’nun, yönetim kurulunda cinsiyet eşitliğini yakalamış durumda olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu; “2025 yılına kadar diğer alanlarda da ideal noktaya ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın