Baristaların yeni platformu: SEK Barista Club

Dünyada ve Türkiye’de kahve ile birlikte süt tüketim oranlarının oldukça yüksek olması SEK’i harekete geçirdi.
SEK, Türkiye’de kahve kültürünü zenginleştirmek ve baristaların kendilerini geliştirebilecekleri bir platform oluşturmak üzere SEK Barista Club’ı kurdu. Tat Gıda CEO’su Arzu Aslan Kesimer, SEK Barista Club ile sütün kahve ile olan uyumu ve lezzeti sayesinde kahve tariflerinin geliştirildiği bir kahve topluluğu oluşturulmasının amaçlandığını söyledi.

SEK, Türkiye’de kahve kültürünü zenginleştirmek ve baristaların kendilerini geliştirebilecekleri bir platform oluşturmak üzere SEK Barista Club’ı kurdu. SEK Barista Club aracılığıyla baristalar birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunabilecekler, farklı ve yeni yöntemleri öğrenebilecekler, sosyalleşebilecekler ve eğitim görebilecekleri bir platformda bir araya gelecekler.

SEK Barista Club ile sütün kahve ile olan uyumu ve lezzeti sayesinde kahve tariflerinin geliştirildiği bir kahve topluluğu oluşturulmasının da amaçlandığını belirten Tat Gıda CEO’su Arzu Aslan Kesimer konuya ilişkin şunları söyledi; “SEK olarak süt ve süt ürünleri sektörünün ilklere imza atan markasıyız. Pek çok zincir ve bağımsız kahveci bizim sütümüzü kullanıyor, SEK markalı süt satışımızın %30’unu kahve dükkanlarına yapıyoruz. Bu sebeple, gençlerin dünyasında ve kahve kültürünün içinde daha yoğun yer almak istedik. Kahve kültürünü zenginleştirmek ve baristaların kendilerini geliştirebilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla SEK Barista Club’ı kurduk.

Tat Gıda CEO’su Arzu Aslan Kesimer

Baristaları daha iyi anlamak ve onların ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak adına baristalarla derinlemesine görüşmelerin yanı sıra İstanbul’da 2 aylık bir saha çalışması ile yaklaşık 2.500 nokta ziyareti, 2.000’den fazla barista ile görüşmeler gerçekleştirdik. Projenin hayata geçirilmesinde bahsettiğim araştırma ve saha çalışmaları kadar kahve alanında uzmanlar ile birlikte çalışmak da çok önemli bir kısımdı. Bu süreçte SCA sertifikalı ve alanında uzmanlaşmış bir ekiple çalışıyoruz. Proje hedefimiz 1 yıl içinde yaklaşık 1.000 baristaya erişerek onlara temel seviyede barista eğitimi vermek. SEK Barista Club bizi kahve dünyasına yani gençlere yakınlaştırarak markamızı gençleştiriyor, bu çok heyecan verici.”

İyi kahve servis eden her işletme için iyi sütün vazgeçilmez bir unsur olduğunu söyleyen Arzu Aslan Kesimer, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya’da ve Türkiye’de kahve ile birlikte süt tüketim oranları oldukça yüksek, özellikle espresso bazlı içeceklerin neredeyse yüzde 80’i sütlü tüketiliyor. Sütün kahveye etkisi tahmin edilenden çok daha fazla, sütün kalitesi ile kahvenin tadı yüzde yüz doğru orantılı. Bu sebeple doğru süt kullanımı iyi bir kahve servis etmek için çok önemli. SEK Barista Club uzmanları ile farklı sütlerle dönem dönem yaptığımız deneme ve tadımlara dayanarak SEK’in kahve ile çok iyi performans veren sütler sunduğunu söyleyebiliriz. SEK’in yıllara dayanan tecrübesi ve buna bağlı ürün kalitesi, kahvenin tadında inanılmaz bir fark yaratıyor. Bu sebeple, müşterilerine kahve sunan işletmeler için SEK Barista Süt’ü sunduk. Hem ürünlerimiz, hem de SEK Barista Club platformumuz ile kahve sektöründe güçlü yer almaya devam edeceğiz.”

Antep fıstıklı baklava bulamayan cevizli baklava yesin!

Son yıllarda moda oldu... Et fiyatları yüksek. "İthal ederiz ha!" Pirinç fiyatları yüksek. "İthal ederiz ha!" Antep fıstığı fiyatları yüksek. "İthal ederiz ha!" Hep söyledim, yine söylüyorum: İçinde bulunduğumuz şartlarda yaptığınız her ithalat, sadece üreticiyi vuracaktır.

Tarımda yükselen değer: Organik Tarım

Ülkemizde organik tarımın, ihracata dönük seçilmiş ürünlerle kârlı ve sürdürülebilir şekilde büyüyebileceği kanaatindeyim. Hele bu organik ürünler, gıda ve sağlık sektörü vasıtasıyla yüksek katma değerle buluşturulabilirse, organik tarım hızlı bir gelişme sürecine girebilir. Diğer taraftan; doğa kirlenmesin, güvenilir gıdalarla beslenelim (hayvanlarımız da güvenilir gıdalarla beslensin) ve sağlıklı bir yaşam sürelim istiyorsak organik üretimi desteklemeye zaten devam etmek zorundayız.

Nasıl bir Tarım ve Orman Bakanı?

Her yeni gelene, eleştirmeden veya övmeden önce sorunları çözmesi için yeteri kadar süre verilmesi gerekiyor. Sorunlar çok ve yapısal olduğu için çalışmalarının sonuçlarını görmek zaman alacaktır. Bu sebeple Pakdemirli'ye vereceğim süre 3 yıl. Yine de gelecekle ilgili umutlu veya umutsuz olmamız için yapısal sorunların üzerine gitme şeklini görmemiz yeterli olacaktır. Bu noktada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin elinde, işini kolaylaştıracak hazır bir çalışma var: Millî Tarım Projesi.

Son günlerin en çok tartışılan konusu: Trans yağlar sağlığımız için zararlı mı? Nasıl beslenmeliyiz?

Temel beslenme bileşenlerinden olan yağlar, sadece yüksek enerji kaynağı olmayıp, içerdikleri yağ asitlerinin özelliklerine bağlı olarak beslenme ve sağlık üzerinde çok önemli rollere sahiptir.

Yerli Üretim Logosu nedir?

Bundan sonra perakende market raflarında yer alan ürünlerin fiyat etiketlerinde “Yerli Üretim Logosu” göreceğiz. Gıda üreticileri bu logoyu ürün etiketlerinde kullanabilecek mi? “Yerli Üretim” logosunun gıda ürün etiketlerinde  “Türk Malı” ifadesi yerine kullanılabilmesi konusunda bir kısıtlama var mı?

E-Posta Aboneliği

Gelişmelerden haberdar olmak için Bizi Takip Edin.

TVHB’den Tarımda Milli Birlik Projesi açıklaması

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında sunulan bu yeni çalışmada öyle görülüyor ki ‘çiftçi örgütleri ve meslek örgütleri başta olmak üzere paydaşlara danışılmadan ve konu uzmanları üzerinde teknik analizler yapılmadan’ uygulanmaya konulmak istenmektedir.”

Gaytancıoğlu: Türk tarımını bitirecek proje

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: “Tarımda Milli Birlik Projesi’nde, AKP'nin 17 yıllık tarım politikasının başarısız olduğu, tarımın iflas ettiğinin itirafı var.”

“Akla tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirmekte”

TZYMB Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Kiraz, Tarımda Milli Birlik Projesi’ne yönelik açıklamasında; kamuoyunda varlık fonu ile ilgili sık sık olumsuz yorumların yapıldığını, bu fonun içinde bulunan kitlerin bazılarının da aynı zamanda tarıma ortak olacak özel sektörün (holding) içinde olduğunun görüldüğünü, bu durumun akla, tarımın yabancılara mı satılacağı veya ipotek edileceği gibi kuşkuları getirdiğini dile getirdi.
4,787BeğenenlerBeğen
376TakipçilerTakip Et
485TakipçilerTakip Et
İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
9.2 ° C
10 °
8 °
46 %
8.7kmh
75 %
Cts
9 °
Paz
13 °
Pts
13 °
Sal
16 °
Çar
18 °