-5 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

yoksulluk

Türkiye, “çok yüksek insani gelişme” kategorisindeki yerini pekiştirdi

Türkiye, İnsani Gelişme Endeksi’nde 189 ülke arasında 54'üncü sırada yer alarak üst üste ikinci kez "çok yüksek insani gelişme" kategorisine girdi. İnsani gelişmedeki ilerlemenin ölçütü olan endekste, Türkiye son 29 yılda yüzde 40,7'lik artış kaydetti.

Milletler Birleşince: Acil Durumlar İçin Acil Çözümler

“Milletler Birleşince: Acil Durumlar İçin Acil Çözümler” filminin Türkiye’deki ilk gösterimi, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2020 seçkisinin yer alacağı ve çevrimiçi düzenlenecek olan SYFFEVDE’nin açılışında 1 Aralık’ta yapılacak. Birleşmiş Milletler’in (BM) 75. yılı vesilesiyle yayınlanan film, COVID-19’un yıllar boyunca kaydedilen ilerlemeyi tehdit ettiği bir zamanda, daha iyi bir dünya kurmak için ihtiyaç duyulan eylemleri ortaya koyuyor.

Gıda Mühendisleri Odasının sonuç bildirgesi yakıcı sorunlara işaret ediyor

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası 13. Olağan Genel Kurulunun ardından yayınlanan Sonuç Bildirgesi, istihdam ve çalışanların hakları konusundan, ülkemizde uygulanan gıda politikasına ve meslek örgütlerine karşı keyfi ve hukuk dışı uygulamalara kadar pek çok yakıcı soruna işaret ediyor.

BİSAM: Asgari ücret gıda harcamasına bile yetmiyor

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) Temmuz 2020’de dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarının 2 bin 385 TL olduğunu açıkladı. Bu harcama tutarının sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar olduğu ifade edilen açıklamada, asgari ücretin gıda harcamasına bile yetmediği vurgulandı.

BM: 2030 yılına kadar açlığa son hedefine ulaşabilmek zor!

Birleşmiş Milletler’in (BM) beş önemli kurumunun başkanı, Dünyanın açlığa, gıda güvensizliğine ve kötü beslenmeye son vermeyi taahhüt etmesinden tam beş yıl sonra, 2030 yılına kadar bu hedefe ulaşmak için hâlâ hedefin çok uzağında olunduğu konusunda uyarıda bulundu.

Oxfam: Koronavirüs sebebiyle yarım milyar kişi daha yoksullaşabilir

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Oxfam’ın yayınladığı “Yoksulluk Değil, Onurlu Bir Yaşam” raporunda, Koronavirüs salgını dolayısıyla gelişmekte olan ülkelere acil yardım yapılmaması durumunda, yarım milyar kişinin daha yoksulluğa itilebileceği belirtildi.

Açlık sınırı, bir ayda 88 lira artışla 2 bin 345 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı Mart ayı araştırmasının sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), bir önceki aya göre 88 lira artışla 2 bin 345 lira 24 kuruşa yükseldi.

Yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 311 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise bin 014 TL arttı. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 375 TL ve aile bütçesine gelen ek yük bin 223 TL oldu.

FAO’dan açlığın önlenmesi için siyasi destek çağrısı

Son 3 yıldır dünyadaki aç insan sayısı trajik bir biçimde artıyor. 2017’de dünya nüfusunun yüzde 11’i açlıktan mağdur oldu. Ancak tek sorun açlık değil; mikrobesin yetersizliği ve obezite de en önemli küresel beslenme sorunları arasında yer alıyor. FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva; “Taahhüdümüzü ve hatta daha da önemlisi, tüm kötü beslenme biçimlerinin ve açlığın olmadığı sürdürülebilir bir dünya için siyasi desteğimizi yenileme zamanı.” diyor.

Küresel ayıp: Her 9 kişiden biri yatağına aç giriyor

16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde karamsar tablo… Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, 2018 yılında 830 milyondan fazla insan yani her dokuz kişiden biri yatağa aç giriyor. Türkiye’de ise nüfusun %22’si yeterli gıdaya ulaşamazken, %9’u açlık sınırında yaşıyor.
- Advertisement -

Latest News

Mobil ekmek büfelerine yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.
- Advertisement -