9 C
Ankara
Pazar, Eylül 26, 2021

Yeditepe Üniversitesi

Türkiye’nin yaşlanan fındık ve çay bitkilerine doku kültürü ile yenilenme umudu

Yeditepe Üniversitesi, Türkiye’de stratejik öneme sahip bitkileri, “bitki-doku kültürü” tekniklerini kullanarak kitlesel olarak üretme çalışmalarını hızlandırdığını duyurdu. Laboratuvar çalışmaları ile ilgili bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bahar Soğutmaz Özdemir, ağırlıklı olarak fındık ve çay gibi Türkiye için stratejik öneme sahip bitkiler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Gıdada 21. yüzyılın projeleri

Geçen haftaki yazımda, yer elması ve fındık cipsi ile ilgili iki habere yer vermiş, haberlerde satışa hazır ürün haline getirildiği belirtilen cipslerle ilgili çalışmaları takdirle karşılamış ancak niçin 1 milyar doları aşmış büyük bir piyasaya sürülemediğini sorgulamıştım.

Akıllı kutu: Gıdayı takip ediyor, israfı önlüyor

Yeditepe Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Topaloğlu, sağlıklı gıda için takip yapan ve israfı önleyen akıllı kutu (aparat) geliştirdi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img