13.7 C
Ankara
Pazar, Eylül 12, 2021

üretim

Dolar

Değeri olan para değil, mal veya hizmettir. Siz değerli mal üretin, merak etmeyin, onu istediğiniz para birimi ile istediğiniz fiyata ve canınızın istediğinize satarsınız.

Dijitalleş(e)meyen KOBİ’leri bekleyen 5 tehlike

İmalat, hizmet, ithalat ve ihracat gibi her sektörde hizmet sunan KOBİ’ler için günümüzde fark yaratmayı sağlayacak unsurlardan biri dijitalleşme.

Çin’in büyüme rüyası sona erebilir”

Çin'de Kovid-19 sonrası toparlanmanın yavaş seyrediyor olması 2020 yılı için Çin ekonomisinde daralma beklentisi oluşturuyor. Ekonomi Politikaları Uzmanı Dr. Aziz Hatipağaoğlu, Çin’in yıllardır hedeflediği sürdürülebilir büyüme rüyasının sona erebileceğini açıkladı.

Tarım işçilerine koronavirüs tedbiri

Salgın nedeniyle tarım işçilerinin hijyen ve koruyucu malzemelere erişiminde aksaklık yaşanmaması için gerekli tedbirler alınacak. Mevsimlik tarım işçilerinin faaliyetlerine devam edecek şekilde nakilleri ve barınma koşulları düzenlenecek.

COVİD-19 Etkisinde Türk Tarımı ve Yakın Geleceği

COVİD-19 salgınından birçok sektör gibi Türk tarımının da etkilendiğini belirten TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zir. Müh. Banu Onan Erdal, tarım üretiminin devamlılığının sağlanması için gerekli önlemlerin acilen alınması gerektiğini kaydetti. Çok yakın bir gelecekte beş milyondan fazla tarım işçisi ve iki milyonu aşkın çiftçinin üretime başlayacağı, ekilecek veya dikilecek olan milyonlarca tohum ve fide için yoğun bir nüfusun harekete geçeceği uyarısında bulunan Erdal, Hasat Türk gazetesinde (Sayı:153) yayınlanan köşe yazısında, alınması gereken acil önlemleri kaleme aldı.

ZMO: “Derhal, tarımsal üretim seferberliği ilan edilsin.”

Covid-19 salgınından ders çıkararak, ülkemizde bir an önce “kamucu tarım politikası” değişikliğine gidilmesini isteyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, acilen “Tarımsal Üretim Seferberliği” ilan edilmesini talep etti. Odadan yapılan açıklamada, ekonomik destek paketinde yer almayan çiftçinin ve tarım sektörünün ekim sezonu gelmesine rağmen önünü göremediği vurgulandı.

Antep fıstığının küresel üretim ve tüketiminde düşüş tahmini

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), 2019/20 sezonunda Antep fıstığının küresel üretim ve tüketiminde düşüş öngörüyor. ABD ve Türkiye'nin bu sezon 'yok yılı'na girdiği belirtilen son raporda, İran’ın üretiminin artacağı, Türkiye'nin üretiminin geçen sezondan %60 düşüşle 85 bin tona gerileyeceği tahmin ediliyor.

Neleri eleştiriyorum, niye eleştiriyorum?

Plansızlığı, programsızlığı, takipsizliği eleştiriyorum. Özellikle son birkaç aydır olayların arkasından sürükleniyorsam da lafı dönüp dolaştırıp bu konuya getiriyorum. Aslında olayların arkasından sürüklenmemizin, bir türlü esasa gelemememizin sebebi de bunlar: Plansızlık, programsızlık, takipsizlik.

Noktalar

Tarım politikalarında dengelenme bir türlü gerçekleşemiyor. İthalat kartını sürekli elinde tutan hükümetlerin üreticilere güven vermemesi, üreticileri hızla sektör dışına atıyor. Bir sektörü geliştirebilmenin yolu ise ithalatı tamamen ortadan kaldırarak, içeride üretimin belirli rezerve ulaşmasına kadar fiyatta oluşabilecek dengesizliklerin, devletin imkanları ile desteklenmesinden geçiyor.

Gıda enflasyonu, yüzde 10 ve Yeni Hal Yasası – 2

Yöneticilerimizin Yeni Hal Yasası'ndan beklentileri kısaca şunlar: Ürün kayıpları önlenecek. Aracılar azaltılacak. Dolayısıyla gıda enflasyonuna engel olunacak. Peki, bunlar nasıl olacak?
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img