16.9 C
Ankara
Cuma, Haziran 9, 2023

TUSAF

Türkiye, Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği’nin Avrasya Bölgesi İcra Direktörlüğünü üstlendi

Hububat değirmencilik sektörünün dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşu 122 yıllık Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği (IAOM)’nin 32 ülkeden oluşan Avrasya Yönetim Konsey Başkanlığını ve İcra Direktörlüğünü, dünyanın 6 yıldır un ihracat şampiyonu Türkiye yönetecek. Türkiye başkanlığını ise un sektörünün kapasite olarak yüzde 90’ını temsil eden TUSAF (Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu) üstlenecek.

“Yeni yıla kadar ekmek zammı yok!”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, son günlerde buğday ve un fiyatları üzerinden yapılan spekülatif haberlere ilişkin bir açıklama yaparak "Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum, vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok" dedi.

Ulusoy: “Ekmeğe yapılan her zamda un gündeme getiriliyor”

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun 6 Ocak Cuma günü yapmış olduğu un fiyatlarındaki artıştan dolayı Ankara’da ekmek fiyatlarına zam yapılacağı konusuna açıklama getirdi. Ulusoy, ekmek maliyetinde unun payının sadece yüzde 30 olduğuna dikkat çekerken, bu yüzden ekmeğe yapılacak yüzde 25 zamda, unun etkisinin yüzde 8 olduğunu söyledi.

Dünyada ekmek tüketimi azalıyor

Avrupa Birliği Un Sanayicileri Derneği Başkanı Gary Sharkey, dünyada ekmek tüketiminin azaldığını, insanlar yalnız yaşadığı için de gramajların düştüğünü söyledi.

“Serbest piyasayı istismara kalkışanların karşısındayız”

Üreticinin her zaman yanında bulunduklarını, fakat tüketicilerin de son derece önemli olduğunu söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik: "Tabii ki serbest piyasadan yanayız. Ama serbest piyasa şartlarını istismara kalkanların da karşısında olacağımızı herkesin bilmesinde fayda var. Biz yeri gelince serbest stilde de güreşi iyi biliriz yani. Onun için kimse serbest piyasayı bozmaya kalkmasın." şeklinde konuştu.

“Türkiye dünyanın un ambarı”

Türkiye’nin un ihracatının yüzde 5,2 artışı sanayici tarafından olumlu karşılandı. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Günhan Ulusoy, “Ülkemiz dünyanın un ambarıdır.” dedi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img