16.9 C
Ankara
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Türkiye İhracatçılar Meclisi

EGD Yeni Yıl Buluşması’nda önemli mesajlar

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel "Yeni Yıl Buluşması" bu defa hibrit bir toplantı olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde ekonomi gazetecileri ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte önemli mesajlar verildi.

İlk 1000 ihracatçıdan 103 milyar dolarlık katkı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) “Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı 2019” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, ilk 1000'de yer alan şirketlerin toplam ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 103 milyar dolara ulaştı. Bu şirketlerin toplam ihracattan aldıkları pay ise yüzde 62 oldu. Listeye toplam 5,8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren 144 firma ilk kez dahil olurken 856 şirket ise iki yıl üst üste listede yer almayı başardı.

TİM yıllık üyelik aidatını kaldırıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “TİM olarak Birliklerimizle birlikte inisiyatif alarak; ihracatçılarımızdan artık yıllık aidat alınmaması kararını aldık. Böylelikle toplamda 20 milyon TL’lik kaynağı ihracatçılarımıza bırakmış olacağız” dedi.

85 bin ihracatçı üyelik bilgilerini e-Devlet’ten sorgulayabilecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hayata geçirdiği uygulama ile 85 bin ihracatçı artık birlik üyeliği sorgulama ve doğrulama işlemlerini e-devletten de yapabilecek

Pekcan: “Yılın ilk 2 ayında ihracat yüzde 5 artarken, ithalat yüzde 23,1 azaldı”

Şubat ayında ihracatın yüzde 3,7 artışla 14 milyar 312 milyon dolara ulaştığını belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu sonuçla yılın ilk 2 ayında ihracatın yüzde 5 artarken, ithalatın yüzde 23,1 azaldığını kaydetti.

İhracatçıların yeni başkanı İsmail Gülle oldu

Üç adayın yarıştığı Türkiye İhracatçılar Meclis’inin (TİM) 25. Genel Kurulu’nda 398 delegenin 149’unun oyunu alan İsmail Gülle TİM’in yeni başkanı seçildi.

İhracatçılardan Oğuz Satıcı’ya destek mesajları

Oğuz Satıcı’nın Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan adaylığını açıklamasının ardından ihracatçı ailesinin üyelerinden kendisine ilk destek açıklamaları geldi.

İhracatta rota Gana

TİM Başkanı Büyükekşi: “13 milyar dolar ithalatı olan Gana’dan bugün sadece yüzde 2,6 pay alıyoruz. Bu rakamlar bizim gibi iki dost ülke için yeterli değil. Ticaret hacmimizi artıracağız.”

İNOSUİT ikinci dönemi başlıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen İNOSUİT-İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi’nin ikinci 12 aylık dönemi Ekim ayında başlıyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlayan projenin ilk dönemine 41 firma, 22 üniversite ve 30 mentör katılırken, yeni dönemde bu sayının çok üzerine çıkılacağı belirliyor.

Ege Bölgesi ihracatı yüzde 3 arttı

Ege Bölgesi ihracatı, 2017 yılının 5 aylık döneminde geçen yılın ayı dönemine göre yüzde 3 artışla 6 milyar 888 milyon dolara yükseldi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img